Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Розопроизводството е пред гърч, държавата да се намеси

Снимка: monitor.bg

В момента розопроизводството е пред гърч и то страшен гърч, защото високите температури през последните дни станаха причина изведнъж розовите пъпки масово да изцъфтят. 

Това създаде огромна трудност в сектора заради недостига на работна ръка, съобщи пред Радио Пловдив председателят на  Съюза на производителите на етерично-маслени култури в България Зара Клисурова.

Тя уточни, че от вчера розоберът е започнал в Карловския регион при изкупна цена 1,60 лв/кг розов цвят.

Тази цена е заложена в предварителните договори от розопреработвателите. 

Точно те трябва да допълнят разликата до поне 2 лева за килограм, след като земеделското министерство обяви, че розопроизводството не може да бъде субсидиран сектор, а подпомагането трябва да дойде през розпреработвателите.

По информация от Управителния съвет на Държавен фонд "Земеделие" са спуснати указания към розопреработватилите да кандидатстват за това финансиране. 

Това решение не е спуснато на местно ниво, а това значи, че субсидирането ще се забави, съобщи Зара Клисурова. 

Розоберачи липсват

Започнахме кампанията без достатъчно работна ръка, заяви Клисурова. Тя и някои от колегите й са потърсили съдействие от Бюрата по труда по места. Настояването е част от хората, които цяла година получават помощи от държавата, да бъдат пренасочени да се включат в кампанията и да помогнат в розобера.

Този процес е много труден и бавен. В предишни години, когато цените за беритбата на розов цвят бяха по - високи - лев, лев и 20, нямаше проблеми, припомни Зара Клисурова. Тя подчерта, че сега на берачите не може да бъде предложено по - високо заплащане от 0,80 лв/кг заради ниската крайна изкупна цена на продукцията. А това е непривлекателно и желаещите да берат рози са малко.

Огромни количества неприбран розов цвят

Бързото масово изцъфтяване и липсващата работа ръка са причина огромни количества розов цвят да остава по масивите.

В момента положението е розово като картина и трагично като ситуация!

И в момента се режат розови градини. В Карловския регион има площи от по 500 - 600 декара, които бяха унищожени.

Дори и тези, които си оставиха насажденията, няма да могат да приберат розови цвят, заради липсващи берачи, разказа Клисурова. 

Държавата да се намеси спешно

Обезателно утре пускам официални писма до служебния премиер, до министъра на земеделието и до президента, съобщи Зара Клисурова. 

По думите й, това са трите фактора в държавата, които са длъжни да подадат ръка на сектора. 

Тя припомни, че до Брюксел е изпратено предложение да се намерят средства и да се финансира отглеждането на маслодайна роза в България. 

Брюксел отхвърля и не разрешава субсидиране на сектора, уточни председателят на  Съюза на производителите на етерично-маслени култури в България.

Препоръката е нашата държава да намери местни начини и форми да субсидира розопроизводителите.

Що се отнася до тазгодишната реколта, от сектора не очакват големи добиви, тъй като розовият цвят е лек.

Цялото интервю на Иванка Петкова със Зара Клисурова е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Музиканти и доброволци почистват Бунарджика

Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..

публикувано на 25.04.25 в 10:43

Философията в медицината ще подобри връзката лекар-пациент

Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема  „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...

публикувано на 25.04.25 в 10:33

В МУ дискутират какво не знаем и как да се предпази от варицела

30 хиляди души годишно заболяват у нас от варицела, като това предимно са деца, съобщи в програма "Точно днес" проф. Ани Кеворкян,  ръководител на Катедрата по епидемиология и медицина на бедствените ситуации в Медицинския университет в Пловдив. Тя коментира значението и ползите от ваксините и  необходимостта от постигане на по-високо имунизационно..

публикувано на 25.04.25 в 10:20

Религията в училище не пречи на научното познание

В София се провежда дискусия около темата за изучаване на религиозни добродетели и религии в българските училища.   Впечатленията си от дискусията изрази пред Радио Пловдив С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен". "Този дебат всъщност продължава повече от 30 години в нашето общество. Непосредствено след демократичната промяна у нас,..

обновено на 24.04.25 в 17:07

Откриват официално обновената градска част на Чепеларе

Премиерът Росен Желязков е гост на официалното откриване на  обновената градска част на Чепеларе. Пред Радио Пловдив кметът на общината Боран Хаджиев разказа, че централната градска част е изцяло облагородена, има много магазини и заведения. "Хората вече има къде да се разходят и да си купят сувенири. След минути ще бъде отслужен водосвет за..

публикувано на 24.04.25 в 16:02