Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отпадъците като ресурс дискутираха на кръгла маса

Малката базилика в Пловдив бе домакин на кръгла маса на тема „Споделена отговорност за устойчиви градове“. 

Екологично ангажирани организации, представители на бизнеса, общините и МОСВ дискутираха националния план за управление на отпадъците до 2028 г., контролът на замърсяванията в градска и извънградска среда, както и възможностите отпадъците да се използват повторно, като се рециклират. 

Кръглата маса, организирана от сдружението БГ Бъди активен, е част от дългосрочния проект „Партньорство за чиста и красива България“. 

Форумът бе открит от Анести Тимчев, заместник-кмет с ресор „Екология“, който посочи, че в Пловдив ежедневно се обработват 400 тона твърди битови отпадъци, а за 1 месец на територията на града влизат и излизат 5 милиона автомобили.  

Участниците в кръглата маса се интересуваха от това как работи системата за управление на отпадъците в страната на регионално и национално ниво. Питаха и защо текстилът се третира като отпадък наравно с изхвърлените опаковки и негодно електрическо оборудване и защо не се възползваме от европейския опит в тази сфера. 

Вера Маркова от пловдивска търговско-консултантска фирма попита защо в Пловдив няма въведена система за събиране на хранителни отпадъци и депозитна система за събиране на пластмасови бутилки, както е в Германия. Тя припомни и че в Пловдив няма система за събиране на опасните отпадъци като лекарства и козметика с изтекъл срок на годност.

Отпадъците не са само широко известните опаковки, има още много, за които дори не се замисляме като фасовете например. В България няма организация, която да рециклира отпадъци от цигари, а те съдържат много опасни вещества, посочи Мария Лазарова, една от организаторките на кампанията „Да изчистим България“. "Фасовете не са текстилни отпадъци - имат пластмаса и съдържат голямо количество токсини, които могат да отровят водните басейни". 

Христо Диков от 1 от 4-те рециклиращи компании в България разказа, че в скоро време предвиждат цветните контейнери за стъкло, пластмаса и хартия да могат да се наблюдават от разстояние: "В реално време ще можем да отчитаме обслужването на всеки един контейнер и гражданите да имат достъп до нашата система и да подават сигнали".

Светлана Божкова, експерт в отдел „Управление на битови и строителни отпадъци“ в МОСВ, отговори на част от въпросите. 

"Инсталациите за третиране на отпадъци са сред най-скъпите, струват милиони лева. За разделно събиране рециклиращите мощности са направени, сега инвестициите са насочени към контейнерите. Битови отпадъци да се събират разделно - почти всички потоци са обхванати. Хранителните отпадъци предстои да се събират отделно и всяка община ще решава проблема."

Добри примери има и в Пловдив. Сдуржението БГ Бъди активен от години работи заедно с хората, за да се подобри градската среда, посочи Ласка Ненова. Тя открои възпитаването на съзнание у хората да не цапат, като посочи примера с глобите за хвърляне на семки в кв. Тракия, или заедно да се почистят и облагородят междублокови пространства.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43