Отпадането на лимитите няма да доведе до финансово потъване на болниците. При добро управление ще останат болниците, които работят добре, заяви пред Радио Пловдив д-р Дичо Генев, директор на УМБАЛ „Пловдив“. Според него, това е нормално явление, което е трябвало да се случи преди много време.
Д-р Генев обясни, че лимитите са били въведени изкуствено, за да се ограничи болничната помощ. Но се е получил обратен ефект – потокът на пациенти към болниците се е увеличил. Огромна част от дълговете на болниците са натрупани именно заради тези лимити, коментира болничният директор. По думите му, друга причина е начинът на управление на болниците, както и недофинасирането на клиничните пътеки.
Основно трябва да се стремим към качество в здравеопазването, а качество се постига с добро финансиране, категоричен е д-р Генев. Той подчерта, че всяка една болница плаща ДДС, а държавата го взема обратно от пациентите от здравните им осигуровки. А алкохолът е освободен от ДДС, подчерта лекарят.
Лимитите са незаконни и за пациентите, и за болниците. Те ограничават правото на пациентите да изберат в кое лечебно заведение да се лекуват. Това заяви Красимир Грудев, управител на МБАЛ „Тримонциум“ и член на УС на Сдружението на частните болници.
Над 90% от делата, които болниците водят срещу Здравната каса, са заради недофинасиране на дейностите, които са извършени над определените лимити, обясни Грудев. Той посочи, че болниците печелят тези дела, а Здравната каса плаща и лихва от над 60%. Това са около 20 миилона лева.
Грудев е убеден, че ако не от средата на тази година, то от началото на другата поисканото от здравния министър Стойчо Кацаров отпадане на лимитите на болниците ще се случи. Това си е чиста икономика, както всяка друга, коментира Красимир Грудев.
Разговорът на Антония Попова с д-р Дичо Генев и с Красимир Грудев е в звуковия файл.
"Бъдещето на правителството е тясно обвързано с развитието на отношенията между Бойко Борисов и Делян Пеевски, както и с потенциалната роля на президента Румен Радев като алтернативен политически фактор", смята журналистката Ружа Райчева. Борисов: Няма да счупим коалицията, но и няма да стоим тук по този начин По повод вчерашния гневен монолог..
Националният университетски център за геопространствени изследвания и технологии организира научен семинар с резултатите от извършените изследвания в периода 2022-2025 г., свързани с екстремните наводнения в Карловско и по Южното Черноморие. Пред Радио Пловдив доц. Стелиян Димитров коментира, ча за припордните предизивикателства, свързани и с..
Речта на Бойко Борисов пред партията му не е първият опит да се отнеме от напрежението, което се създаде след изборите в Пазарджик, където ГЕРБ е едва шеста политическа сила. От друга страна, тя е и послание за дисциплиниране на управляващата коалиция, каза в предаването "Точно днес" политологът Христо Панчугов. Той отбеляза, че ГЕРБ носи..
Социологическите данни от първата половина на октомври потвърждават доверието в правителственото мнозинство и стабилността на правителството. Едновременно с това се наблюдава мобилизация на твърдите опозиционни ядра. Двете формации, които отбелязват известен ръст спрямо предходното проучване през юли, са ГЕРБ–СДС и ПП–ДБ, сочат данните от последното..
В предаването „Ден след ден“ говорим за резултатите от изборите в Пазарджик и дали те могат да бъдат лакмус за национален вот. За разговор поканихме председателката на БСП в Пазарджик Лиляна Мърхова , която е и общински съветник. Коалицията БСП-Обединена левица ще има четирима съветници в новия местен парламент, с един повече от предишния ОбС...