Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На децата от 12 до 15 г. ще се поставя ваксината за възрастните

Уточняват се последните становища за ваксините срещу COVID-19 при деца

| обновено на 17.06.21 в 13:22

95 нови заразени с COVID-19 у нас, и още 25 починали, като положителните проби паднаха до 0,8 %, отчете МЗ. Ваксинираните за последното денонощие са 17 626, но за над 10 500 от тях това е втора доза от ваксините. Общо поставените ваксини у нас от 27 декември досега са 1 619 744. Едва 36 деца от 12 до 15-годишна възраст са имунизирани срещу COVID-19 за 18 дни, откакто препаратът на Pfizer е разрешен за употреба за тази възрастова група. 

От здравното министерство уточняват, че са изискани становища от експертните съвети по педиатрия и детска онкохематология, които да послужат на личните лекари и на пунктовете за ваксинация, при имунизация на деца с хронични заболявания.

За децата и ваксините, темата коментираме с епидемиолога д-р Христиана Бацелова, преподавател в Медицински университет Пловдив. Нагласите на родителите бяха проучени, но няма силен отклик, например за ЕГ "Пловдив", само 80 деца ще са с имунизации срещу COVID-19.

Д-р Бацелова посочи, че се уточняват последните указания за децата с педиатри и специалисти. "Доколкото знам има известни притеснения у ваксинационните екипи, колегите очакват заповед от МЗ, което не би трябвало да се случва. Ние имаме указания за ваксината за децата от 12 до 15 години, листовката е качена вече в сайта на ИАЛ, не би трябвало да не се прилага", каза д-р Бацелова. В началото на есента се очаква възможност за поставянето на ваксини и при по-малките деца, като проучванията на "Пфайзер" и "Модерна" се правят на бебета от 6 месеца.

"Отчитам, че има определен страх на родителите към самата ваксина, както и липсата на достатъчна информираност за фактите, че заболяването може да протече тежко и при децата", каза епидемиологът. По думите й след COVID-19 при децата има вероятност за последвствия, които се лекуват дълго време при децата. 

"Моят съвет е родителите да се консултират със специалсти по ваксините и да проучат, че ваксината за децата от 12 до 15 години е разрешена от ЕМА", допълни д-р Бацелова. Тя посъветва, че и сега могат да се поставят ваксини, и да не се чака септември.

"Не знам друга европейска държава, в която решаваш днес, отиваш и може да си поставиш ваксина, и то по твой избор", заяви д-р Христиана Бацелова. Тя посочи, че се очакват желаещите да си поставят ваксина, защото у нас все още остава нисък броя на поставените дози.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50