„Целта на България е Македония да бъде част от европейското семейство. Нещо повече – през последните 4-5 години тя положи много усилия Северна Македония да получи тази отворена врата, която и сега в България продължава да е отворена“. Това заяви журналистът и Любчо Нешков.
По думите му, във визитата на Зоран Заев в България точно сега – часове след срещата между Байдън и Путин и в предизборно време, няма нищо извънредно. „Важното е, че имаме договори, които не се изпълняват. А какво са обещали и казали, много отдавна няма значение“.
Нешков подчерта, че още в началото на 2019 г. властите в София на най-различни нива са започнали да предупреждават Заев и неговите министри, че има проблем в двустранните отношения и че договорът от 2017 г. не се спазва. Властите в Северна Македония обаче са решили, че всичко ще отмине и България ще си затвори очите пред агресията и антибългарската кампания от съседната ни страна. Така се е стигнало и до рамковата позиция от октомври от Българския Парламент.
„Двустранните отношения между двете страни няма да се променият и след два месеца, когато в България ще има ново редовно Правителство или избори, ако властите в Скопие не спазват споразумението от 2017 г. и не спрат езика на омразата, който няма място в ЕС. Иначе обещанията за братска любов, европейски политики, европейски ценности, са пожелания за лека нощ и нямат нищо общо с действителността“.
Нешков нарече „тотална лъжа“ факта, че езикът на омразата в РСМ не е институционализиран.
„Когато сте премиер на една страна и започвате всяко изказване с това, че българите не си дават езика, нацията и т.н., вие създавата платформа за омраза в душите и на най-малкото дете. Никой в България не им отрича правото на самоопределение. Ето защо това е класически пример за класически институционален инструмент за омраза към страната ни“.
Нешков е категоричен, че тези отношения няма да се променят, докато няма промяна в отношението на властите в Скопие. Дипломатите ни трябва да си свършат работата докрай и да обяснят позицията ни такава, каквато е, а РСМ иска да влезе в ЕС с тоталитарната си идеология.
„Спорът между България и РСМ не е идеологически, той е геополитически и ако той влезе в ЕС, няма да бъде проблем на България, а – на ЕС, защото този проект е създаден в чужбина и обслужва чужди интереси“.
Чуйте повече от звуковия файл:
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..