Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако намалим вредните емисии, ще спрем и климатичните аномалии

„Буквално за часове и за дни ние преминаваме от едната крайност в другата“, каза климатологът Георги Стефанов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Той обясни, че времето този сезон не е нетипично, че и друг път е имало такива горещини.

 „Това което е малко по-различно е изместването на сезоните, вследствие на промените на климата. Топлата зима и студената пролет са силно изразената характеристика на изменението на климата по нашите географски ширини“, обясни климатологът.

Тази рязка промяна във времето, която се наблюдава все по-често, влияе и на хората с хронични заболявания, допълни още Стефанов.

Той обясни, че за да спрем климатичните аномалии, трябва да започнем с намаляването на емисиите.

„Ключовият момент за намаляване на емисиите е в адаптацията“, каза климатологът. А, за да избегнем последиците от климатичните промени трябва да сме предварително подготвени.

„Когато имаме по-динамично време, като жегите от последните дни, трябва да сме предварително подготвени какво трябва да правим. Едно е инфраструктурата, транспортът да се ограничи в горещите часове, друго е да се осигури вода, трето е обаче да се мисли дългосрочно как в градската среда можем да спрем презастрояването, за да има повече дървета и да регулираме температурата“, обясни Стефанов.

Според него осведомеността и осъзнаването на проблемa трябва да започнат с промяната на образователната ни система.

„Ние не сме извършили тази ключова стъпка и това е силно притеснително, защото това са вече няколко поколения, които не знаят. Те имат един урок в учебниците за изменението на климата в атмосферата. Затова скептицизмът в България е широко разпространен“, каза Стефанов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34