Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Институциите да бъдат по-смели към нарушителите

„Нарушение на правилата, което е недопустимо“, нарече строителните дейности без съгласуване с Националния институт за недвижимо културно наследство  арх. Чавдар Тенев – председател на Регионалната колегия на Камарата на архитектите.

По думите му, паметниците на културата се съхраняват основно, заради тяхната автентичност, която ни дава възможност и физически, и емоционално, да се докоснем до времената, когато те са създавани. Няколко закона, и основно Законът за Културното наследство, ги опазват със строги правила.

 „Много от съвременните изисквания за сградите дори, като енергийната ефективност, заради която се правят топлоизолации или сеизмичната им устойчивост, заради която се правят сложни конструкции, не важат за сгради – паметници на културата.“

Арх. Тенев подчерта, че непознаването на законите не оневинява нарушителите. Най-важното обаче е сега паметникът на културата – Катедралата „Св. Лудвиг“ да бъде възстановена в автентичното й състояние. Възстановяването в автентичен вид на сградата е технически проблем и не представлява затруднение.

„Жалкото обаче е, че често се срещаме с подобно поведение от страна на религиозните общности, които оправдават действията си с това, че живеят, работят и поддържат сградите по божиите правила, а не – по светските. Специално за паметниците не културата подобни оправдания са неприемливи“.  

Според арх. Тенев, докато е съществувал филиалът на някогашния Национален институт за паметници на културата  в Пловдив, всичко се е следяло много стриктно от колегите му – архитекти  по отношение  състоянието и консервацията на паметниците на културата, както и мерките, които е трябвало да бъдат прилагани за тяхното съхранение. С направеното впоследствие преструктуриране на институцията и намаленото й присъствие в регионите, безконтролните интервенции върху паметниците на културата са станали повече.

„Въпреки това обаче хората са отговорни и не бих казал, че това е масово“.

Арх. Тенев изрази надежда с формирането на новия Парламент да бъдат взети мерки за възстановяване на по-активно присъствие на представителите на НИНКН в регионите, особено  в региони като Пловдив, където културното наследство е изключително богато.

„Държавата, по отношение на репресивните си ангажименти, относно незаконните действия срещу паметниците на културата, незаконното строителство, е слаба. Очаквам и тук, както и в цивилизования свят, да бъдат създадени държавни органи като строителна полиция и т.н.,за да подходят институциите към нарушителите по-сериозно и с по-голяма сила“.

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37