Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без училище не можем, това показа кризисното образование

Тезата е на проф. Галин Цоков, който ръководи катедрата "Педагогика и управление на образованието" в ПУ "Паисий Хилендарски". Той коментира анализа на МОН за ефекта на дистанционното образование върху учениците, учителите и върху цялата система. 

Проф. Цоков изтъкна, че изпитанието Ковид се е превърнало в предизвикателство, което има своите успехи. Те трябва да се развиват. В същото време изтъкна, че кризисното образование е показало колко важна е институцията училище, въпреки че образованието ще става все по - хибридно. Основният елемент е свързан с дистанционно обучение в електронна среда, които ще се развиват в образователната система.

Професорът подкрепи идеята училищата да са последните, които ще затворят при евентуална четвърта вълна на епидемията, особено това се отнася за началните класове, защото при тях има най-сериозни проблеми за задължане на внимание в електронна среда. 

Ученият отбеляза, че резултатите от изпитите в повечето училища не са показали сериозен спад на знания. 

"Друго положително в анализа е, че започна да се развива доверието между родители и учители, между училище и семейство, защото родителите на децата в начален етап станаха съучители",  каза проф. Цоков. Той посочи, че е важно да се анализират данните от изминалата година, за да се посочат добрите практики в българските училища и да се мултиплицират.

"Сега е важно да има предварително очертани прагове, при които да затварят училищата, и да минават на ротационно обучение, ако пандемията се развие по-сериозно", заключи проф. Галин Цоков. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34