В началото на годината ЕК стартира проекта Баухаус, който залага на естетика и устойчивост в прехода към чиста икономика. "Баухаус" е творческа инициатива, която разчупва границите между науката и технологиите, изкуството, културата и социалното приобщаване.
Сто години след основаването на движението Баухаус в Германия, оказало огромно влияние върху изкуството, архитектурата и дизайна на 20 век, ЕК стартира проекта Нов европейски Баухаус. Той е екологичен, иконимически и културен проект, насочен към съчетаване на дизайн, устойчивост, достъпност и инвестиции, за да се подпомогне реализацияна на Европейския зелен пакт.
Крайната му цел е да проучим как да живеем по- добре заедно след пандемията. В момента сградите и инфраструктурите причиняват най- малко 40 на сто от всички емисии на парникови газове, а съвременното строителство използва в голяма степен цимент и стомана, за чието производство е необходимо огромно количество енергия, които отделят въглероден диоксид чрез химически реакциии.
Затова новото европейско двиежение Баухаус трябва да се превърне в пространство за сътрудничество в сферите на дизайна и творчеството, в което архитекти, хора на изкуството, учени, инженери и дизайнери ще работят заедно за превръщането на тази визия в реалност, каза на конференция, организирана от българското министерство на културата в средата на юли европейският комисар по научни изследвания, иновации, култура, образование и младеж Мария Габриел. По думите й новият Баухаус е шанс за местните общности.
Комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра подчерта, че това е проект за всички региони на Европа, а чрез насърчаване на икономически достъпни решения той трябва да допринесе за социалното сближаване и решаване на проблемите с жилищното настаняване. Тя добави, че за новия Баухаус не цената е важна, а разходите.
"27 милиона европейци живеят в лоши къщи, а милиони сгради трябва да бъдат санирани. Как можем да строим по- добре, как да използваме иновативен дизайнинг, за да преосмислим нашите сгради и живот. Какво ще стане ако ги направим по- природосъобразни, по- красиви и по- инклузивни. Можем и трябва да го направим. Европейската зелена сделка е политичеки приоритет, но тя изглежда отдалечена за много хора. Нека бъдем честни – за някои градове идеята за тази зелена икономика може дори да е източник на притеснения – колко ще струва, колко ще загубя. Проектът за Европейски Баухаус обръща въпроса, така че не става дума за цената, а за разходи, дава предимство на красотата, на удобството и възможността за достъпност".
Добър пример за креативност, преоткриване на пространства и симбиоза между култура, творечски инициативи и пространства се оказа домакинството на Пловдив на ЕСК 2019 година. Изпълнителният директор на едноименната фондация тогава Светлана Куюмджиева обобщи ползите за града от инициативата, които продължават и в момента.
Проектът Баухаус ще се финансира от програмите Еразъм плюс, Творческа Европа, Хоризонт Европа и кохезионните фондове. Изисква се реформа в мисленето, въвеждане на иновациите и необходимостта от междусекторни партньорства.
Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите, за форумите, посветени на писаното слово- Пловдив чете и Алея на книгата - говорим със Стойо Вартоломеев, собственик на издателство "Хермес". Той подчерта, че светът чества този ден за 30-и път, като..
Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..
Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..