Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пикът на четвъртата ковид вълна ще е в края на септември

| обновено на 26.08.21 в 15:09
Снимка: БГНЕС



Пикът на четвъртата ковид вълна се очаква да бъде в края на септември и началото на октомври. Това прогнозира в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдивм професор Мира Кожухарова, епидемиолог и съветник на служебния здравен министър доктор Стойчо Кацаров.

„С нарастване на заболеваемостта ще се наложи да се прилагат и по-строги мерки, а и да даваме още по-категорични съвети как да се предпазят хората, за които това заболяване представлява истински риск. Това са възрастните хора и хората с хронични заболявания. А най-сигурен начин за предпазване от Covid-19 е ваксината, естествено“, каза професор Кожухарова.

В последните дни желаещите да се ваксинират се увеличават, но все още остава малък процента на изцяло имунизираните и той е 18,2% от възрастното население. Професор Кожухарова подчерта, че Министерството на здравеопазването прави всичко възможно за ускоряване на имунизационния процес.

„На практика всичко, което може да се прави, се прави. Включително и съвместната акция днес в Пловдив с БЧК за раздаване на информационни материали. Брошурите са лесно достъпни, най-простичко в тях се обяснява какво са ваксините, как действат и истината за тях“, обясни професор Кожухарова.

Тя обясни, че в кратката характеристика на две от ваксините, които са на базата на иРНК, вече е включено, че могат да се прилагат и на деца над 12 годишна възраст.

„За по-малките деца, на 12-13 години, ваксината е от значение за тези, които са с хронични заболявания. За съжаление, нека да припомни, че и при децата се срещат хронични заболявания. Някои от тях сами по себе си представляват рисков фактор, ако такова дете се разболее. Истината е, че децата боледуват много по-малко от възрастните, но при децата с хронични заболявания може да възникне проблем. А за по-големите, за младежите, ваксината би облекчила начина им на живот“, подчерта професор Кожухарова.

Епидемиологът изрази мнение, че децата трябва да бъдат присъствено в училище възможно най-дълго време.

„Смятам, че децата е добре да се обучават в училище. В момента МОН действително полага усилия, които да дадат възможност децата да бъдат обучавани присъствено по-дълго време. Особено съществено е за децата до четвърти клас, за детските градини. Общо взето децата не са изложени на по-голям епидемичен риск. Те не излагат хората контактни с тях на риск. От гледна точка на здравето на децата, аз мисля, че при разпоредените и спазвани мерки, особени рискове няма. Докато рисковете от седенето вкъщи и да бъдат подложени на онлайн обучението, обществото ни поема големи рискове. От тази гледна точка е важно родителите и учителите, ако  мчислят за децата, да се ваксинират, за да могат децата спокойно да ходят на училище“, каза още професор Мира Кожухарова.

Цялото интервю с професор Мира Кожухарова можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10