Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спазваме закона, но държавата да си влезе в ролята

„Откакто се появи Ковид-19  като пандемия, туристическият сектор е най- сериозно засегнат от него в целия свят. Нещата сега се задълбочават и търпимостта вече се изчерпва“. Това заяви Еньо Енев – председател  на пловдивското сдружение на ресторантьорите "Тракия" и заместник-председател на Българската хотелиерско-ресторантьорска асоциация.

По думите му, поредицата протести в различните градове на страната, които намират националното си  изражение в протеста в София,  са в резултат на неадекватните мерки на служебното правителство и на министър Кацаров да затвори със заповед бизнеса, без да има предварително компенсации към затворения бранш.

Енев бе категоричен, че поради грешките на група хора, бизнесът сега плаща два и три пъти по-висока цена на електроенергията и водата и разходите са се повишили толкова много, че печалбата от иначе успешния туристически сезон отиват  за покриването им.

„Курортите ни са много хубави, цените бяха на добро ниво, но липсата на кадри допринася и за не много доброто обслужване в някои от тях, но в големите туристически комплекси на Северното Черноморие бяха заети само хотелите на първа и втора линия, а назад всичко беше много рехаво. В Слънчев бряг и на Юг имаше много гости до момента, когато се обяви, че влизаме в мярката на ограничителен режим и имаше много отлив от румънци, вместо сезонът да приключи спокойно и браншът да си поеме въздух“.

Енев заяви още, че очаква от днешния протест в столицата в разговор със синдикатите да бъдат обсъдени проблемите на бранша.

„Години наред браншовите организации в България, занимаващи се с туризъм, имаха много различия, но сега те са заровени и постигнахме консенсус в новосъздадената организация. Тя обедини всички в бранша.“

Енев изрази надежда, че туризмът в България ще бъде спасен. Ограничението което се налага обаче на нощните заведения, както и на капацитета им на работа и на работното време, ще се отрази много негативно на бранша.

„Ние спазваме закона, но и държавата да си поеме ролята, за да може хората, на които им се отнема правото на труд, да бъдат подобаващо компенсирани“.

Интервюто -  от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45