„Откакто се появи Ковид-19 като пандемия, туристическият сектор е най- сериозно засегнат от него в целия свят. Нещата сега се задълбочават и търпимостта вече се изчерпва“. Това заяви Еньо Енев – председател на пловдивското сдружение на ресторантьорите "Тракия" и заместник-председател на Българската хотелиерско-ресторантьорска асоциация.
По думите му, поредицата протести в различните градове на страната, които намират националното си изражение в протеста в София, са в резултат на неадекватните мерки на служебното правителство и на министър Кацаров да затвори със заповед бизнеса, без да има предварително компенсации към затворения бранш.
Енев бе категоричен, че поради грешките на група хора, бизнесът сега плаща два и три пъти по-висока цена на електроенергията и водата и разходите са се повишили толкова много, че печалбата от иначе успешния туристически сезон отиват за покриването им.
„Курортите ни са много хубави, цените бяха на добро ниво, но липсата на кадри допринася и за не много доброто обслужване в някои от тях, но в големите туристически комплекси на Северното Черноморие бяха заети само хотелите на първа и втора линия, а назад всичко беше много рехаво. В Слънчев бряг и на Юг имаше много гости до момента, когато се обяви, че влизаме в мярката на ограничителен режим и имаше много отлив от румънци, вместо сезонът да приключи спокойно и браншът да си поеме въздух“.
Енев заяви още, че очаква от днешния протест в столицата в разговор със синдикатите да бъдат обсъдени проблемите на бранша.
„Години наред браншовите организации в България, занимаващи се с туризъм, имаха много различия, но сега те са заровени и постигнахме консенсус в новосъздадената организация. Тя обедини всички в бранша.“
Енев изрази надежда, че туризмът в България ще бъде спасен. Ограничението което се налага обаче на нощните заведения, както и на капацитета им на работа и на работното време, ще се отрази много негативно на бранша.
„Ние спазваме закона, но и държавата да си поеме ролята, за да може хората, на които им се отнема правото на труд, да бъдат подобаващо компенсирани“.
Интервюто - от звуковия файл:
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..