Източният сектор на Античния стадион на Филипопол, намиращ се в Търговския център, се отваря за пловдивчани и гостите на града. Така туристите ще имат възможност да видят всички разкрити части от Римския стадион - на пл. Римски стадион, археологията под "Екселсиор" и най-новата под магазин H&M.
От пластовете на времето като археология през конструктивните решения за сградите и модерната градоустройствена визия - арх. Радка Стефанова и арх. Стефан Стефанов - Архитектурно студио "Арконт-А" носители на наградата "Пловдив" 2017 за архитектура за сградата, в която са експонирани части от Римския стадион.
„Това е един проект, който стартира много отдавна – около 2007 г. бяха първите наброски, които правихме върху сградата, която впоследствие бе закупена от австрийски инвеститори. Имахме готов архитектурен проект, който го предложихме на инвеститорите, те проявиха значителен интерес и закупиха и сградата. Впоследствие заедно с техния екип от архитекти, работехме съвместно по самото решение на сградата“.
Арх. Стефанов подчерта, че от самото начало на работата по проектирането са знаели, че ще се появи археология и къде точно, но не са имали представа за мащаба на откритието.
„Не само археологията обаче беше предизвикателство, а това, че на това място имаме наслагване на исторически пластове от Древността до днешно време – Античен стадион от ІІ век, преди него е имало там вероятно друго строителство, впоследствие от Средновековието се появяват отделни елементи, от периода на Възраждането - също и за нас всичко това беше предизвикателство преди да бъде открита археологията“.
Арх. Стефанов бе категоричен, че от съществено значение за тях като автори на проекта е било, че зад него са застанали инвеститори с отношение и разбиране към материята.
„Един чужд инвеститор прояви интерес в сърцето на Пловдив да направи нещо и да инвестира в нашата история и култура, а в съседство една българска банка не си позволи да продължи разкопките. Те щяха да бъдат много значими като решение и реализация. Да се надяваме, че ги е консервирала, преди да ги унищожи. Сега остана малък отрязък от Стадиона, който ние успяхме да отворим, но се вижда как цялата конструкция продължава под съседните сгради. Централната улица е „стъпила“ върху археологията.“
По думите на арх. Стефанов, независимо че са били подкрепени от инвеститорите от Австрия, започвайки от кота 0, цялата реализация на археологията е дело на българския екип.
Проектът, който заради археологията е от национален мащаб, е високо оценен от Френския институт за национално историческо наследство, подчерта арх. Стефанов.
Арх. Радка Стефанова уточни, че при раставрация, когато има наслагване на различни паметници трябва да се определи кой е водещ, защото е невъзможно да се експонира всичко.
„В този случай водеща бе археологията, защото тук има неща, които ги виждаме единствено на това място. Този свод, който е част от носещата конструкция на седалките от източната страна на Стадиона, е уникален. Държах и да има разкриване на различни слоеве – оголена конструкция, блокаж, седалки, инсито няколко стъпала и т.н. Изключително предизвикателство беше, че ние бяхме 6.60 м. под нивото на Главната улица, а основите на сградите около нас бях на 3 м.. Ние бяхме на 3 местра под тях. Това е изключително предизвикателство“.
Арх. Стефанов подчерта още, че при реставрацията екипът е искал новата конструкция да бъде видима, а всичко старо – максимално експонирано.
„Такова съкровище - като качество и количество, трябва да бъде максимално достъпно за всички. За Пловдив не можем да говорим само в настояще, той е това, което е с цялата си история и тя трябва да присъства. Наслагването е едно от богатствата на Пловдив“.
Чуйте повече от звуковия файл:
„ Ако на чужденец сега разкажем, че в българската гражданска позиция се честват тези два празника (24 май и 1 ноември, бел. ред.) – на българската духовност, култура и писменост, той сигурно би си помислил, че дълго време този народ е тънал в безпросветност и в духовна нищета. И по тази причина, по правилото, че всяко общество издига в култ..
Изборите на 27-ми октомври са най- купените избори през последните четири години, като този път държавата /ЦИК, МВР, служебното правителство/ си затваря много смело очите, коментира пред Радио Пловдив журналистът Ружа Райчева. Тя припомни, че в част от получените във вътрешното министерство сигнали е имало конкретни имена на дилъри на..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува д-р Даниел Марков, който получи тазгодишното отличие на Регионалната колегия на БЛС-Пловдив в категория „Ти си нашето бъдеще“. Само на 28 години д-р Марков е вече специализант в Отделението по клинична патология на УМБАЛ „Пълмед“ Той e също асистент и докторант към Медицински университет –..
Миналите избори са продължение на миналите, по- миналите и още по - миналите избори, констатира Корман Исмаилов, бивш лидер на млажежкото ДПС и бивш депутат от Реформаторския блок. Спаред него България е в период на дълго потъване, от което все още не може да излезе. Продължава практиката на лидерите на политическите партии едно да се говори,..
“Възраждане” стои изключително стабилно в Пловдив, каза при анализа на изборните резултати водачът на листата в града Ангел Георгиев. Затвърждаваме резултата и се налагаме като трета политическа сила в страната. Скъсяваме дистанцията с ПП-ДБ от предишните избори. Повишаваме с 2 131 гласовете от миналите избори и сме над средния..