Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Палиативните мерки няма да решат кризата в енергетиката

Служебното правителство се опита да реагира на енергийната ситуация в Европа, но трябва да е ясно, че цените у нас са по-ниски не заради усилията на кабинета, а единствено и само заради работата на ТЕЦ „Марица Изток“ – 2, коментира пред Радио Пловдив енергийният експерт Васко Начев - час преди обявяването на правителствените мерки за справяне с кризата в енергийната сфера.   

Начев припомни твърдението на „Булгаргаз“, че няма възможност за внос на азерски газ, защото интерконекторът с Гърция не е готов. Според него обаче, независимо че връзката не е довършена, по-евтиният азерски газ може да се внесе у нас. „Ние внасяме една четвърт ¼ от възможния капацитет, който имаме за внос и не разбирам защо това се случва. Иначе се надявам, че догодина юли месец интерконекторът най-сетне ще бъде пуснат в експлоатация“, каза експертът.

Той заяви, че няма много полезни ходове в ЕС, за да има спад в цените на енергоносителите. „Има обаче три неща, които могат да се свършат в цяла Европа, защото "зелената идея"  ни доведе до настоящото положение. "Аз не съм противник на зелената енергия, но зад нея вървят сериозни финансови интереси“.

Първата мярка, според енергийния експерт Васко Начев, трябва да е незабавен мораториум на зеления рекет за въглеродните емисии.

Втората е такса задължение към обществото. „Тя не е голяма, но ще внесе глътка въздух за и за бизнеса, и за крайния потребител". КЕВР засега пази битовите потребители у нас, а европейските потребители вече са под ударите на високите цени. Очаква се обаче догодина у нас увеличение при електроенергията - до 5%.

Третата мярка, която може да се въведе, е понятието „енергийна бедност“, добави Васко Начев. „Това понятие обаче трябва да е изпълнено със съдържание и яснота, т.е. да е ясна границата на тази бедност. Тази мярка е необходима, за да могат хората да си правят сметките“.

Той беше категоричен, че енергийният пазар е свободен и ние не можем да го атакуваме с рестриктивни мерки, защото ще бъдем „наказани“. „Не можем да посягаме на енергийния пазар с "бутонките напред", защото това е палиативна мярка и тя няма да реши проблема напред във времето. Трябват ни трайни мерки и то занапред, за да могат хората у нас да понесат тежката зима, която ни очаква“, каза в заключение енергийният експерт.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34