„Рязко се вдигна нивото на президентската битка. До миналата седмица положението изглеждаше отчайващо. Сега вече има ниво, високо качество на кандидатите и сериозна дилема в дясното политическо пространство, което е нещо добро“, коментира кандидатурата за президент на ректора на Софийски университет проф. Анастас Герджиков политическият анализатор Георги Харизанов в предаването „Точно днес“.
Дали издигането на кандидат за президент чрез инициативен комитет гарантира успех на изборите, Харизанов коментира, че „привидно това е най-нормалното нещо, което може да се случи при толкова фрагментирана политическа ситуация. А коя е печелившата формула ще разберем в деня след изборите“.
Според него, съдейки по данните от последните социологически проучвания, кандидатите, издигнати само от една партия, нямат шанс за добро представяне.
„Играта е сложна за всички партии в момента. Всяка от партиите ще търси максимално добро представяне на парламентарните изборите и всяка една партия ще се опита да обясни, че успехът на кандидата зависи от нейното представяне и че това е нейният кандидат“, каза анализаторът.
Той допълни още, че търсенето на баланс между доброто представяне на парламентарните избори и това кандидат-президентите да бъдат оставени на свобода да привличат периферия „ще бъде много сложна игра“.
За предстоящите президентски избори Харизанов сподели очакванията си, които са тясно обвързани с представянето на кандидатите по време на предизборната кампания.
„Очаквам нивото на кандидатите да вдигне нивото на надпреварата. Освен това очаквам кандидатите да не се изкушат да свалят това ниво в интереса на някаква краткосрочна битка в опит да бъдат харесани. Очаквам да се проведе интелектуален разговор, а не просташки, цивилизован разговор, а не агресивен и очаквам да се поправи малка част от щети, които последната година нанесе върху обществото“, заяви политическият анализатор.
Цялото интервю с Георги Харизанов слушайте в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...