Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Селското стопанство и Зелената сделка

Новата Обща селскостопанска политика на Европа, за която беше постигнато споразумение през юни тази година, предвижда по – зелено, по – справедливо и по – гъвкаво европейско земеделие. То е неизменна част от Европейската зелена сделка, чиято цел до 2050-та година са нулеви нива на парникови газове, нулево замърсяване и кръгова икономика.

Подобряването на климата и опазването на биоразнообразието са в основата на стратегията за зелено земеделие, обясни евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Асим Адемов, член на комисията по земеделие в ЕП. Конкретните цели - намаляване с 50% на употребата на химически пестициди; намаляване с поне 50% на загубите на хранителни вещества; намаляване на употребата на торове с поне 20% и поне 25% от земеделските площи да преминат към биологично производство. Високите екологични изисквания към земеделието са много амбициозна цел, която изисква в пъти да се увеличи подкрепата за него, коментира българският евродепутат. Той посочи, че 1/3 от средствата по новата ОСП ще бъдат предназначени за земеделците, за да приспособят своите стопанства.

Земеделците обаче ще платят висока цена за Зелената сделка. Рентабилно и пазарно ориентирано земеделие трудно се съчетава с прилагането на щадящи екологични практики. Времето на евтината храна свърши, предупреждава управителят на фондация „Биоселена“ Стоилко Апостолов. По думите му, по-големите субсидии в биоземеделие по линия на ОСП не са достатъчни, за да мотивират повече фермери да започнат биопроизводство. Самоцелното увеличаване на площи е безсмислено, ако няма кой след това да купи биопродуктите. И в момента много производители се оплакват, че няма цена примерно на биопшеницата. Произвели са биопшеница, няма търсене, няма кой да я купи тая биопшеница – дава пример Стоилко Апостолов. Според него, едно от възможните решения за насърчаване на биопроизводството е част от бюджета на Плана за възстановяване и устойчивост да бъде използван за стимулиране на потреблението на местни и биопродукти.

Зеленото земеделие ще опази околната среда и ще подобри климата, но ще се отрази лошо на жизнеспособността на селските райони и агросектора като цяло, коментира Таня Георгиева, ключов експерт по околна среда, член на Звеното за управление на Националната селска мрежа. Тя обясни, че това е общ страх на земеделци от други страни членки, тъй като се подронва конкурентноспособността и производителността на агросектора. Земеделските организации и на европейско ниво дават сигнали, че ако Съюзът продължава да залита в тази посока, ще има износ на производства в други държави с по – ниски производствени стандарти, обобщава Таня Георгиева. Според нея обаче, износът на земеделие от Европейския съюз няма да предотврати фалитите в земеделския сектор. Колко ще отпаднат или ще фалират, това е нещо, което никой не може да каже в момента.

Амбицията за зелено земеделие се сблъсква с реалността в отделните държави членки. И страховете на фермерите от позеленяването на селското стопанство.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58