Зеленият сертификат е пропуск за влизане почти навсякъде, как стигнахме до тази ситуация във време на четвъртата вълна от Ковид-19, или у нас следваме със закъснение ЕС?
Отговорите от д-р Христиана Бацелова, епидемиолог, преподавател в Медицински университет - Пловдив.
Д-р Бацелова сподели, че в повечето държави - членки на ЕС този зелен сертификат отдавна е въведен. "Видяхме, че там след въвеждането му сериозно се увеличава процентът на ваксинирано население, определено има огромни ползи въвеждането на този документ", каза д-р Бацелова и се обоснова, че той предполага определени затворени пространства в градовете могат да бъдат по-безопасни.
По повод на бойкота на новите мерки от ресторантьорския бизнес: "За съжаление заведенията обявяват бойкот на каквито и да са мерки, това е което забелязвам доста време, от началото на пандемията. Би трябвало те да са "за" този зелен сертификат, защото това им дава възможност да работят в безопасна среда. Лично аз не разбирам, защо има хора, които настояват да работят в среда, където да се разболяват, което крие риск от смърт."
"Има страх у доста голяма част от населението към ваксините. За този страх се потрудиха и доста медицински лица, които разпространяват неистини за ваксините. Нормално е някои хора да се страхуват, но след като вече една година мина от кампанията, освен това има и над 6 милиарда поставени ваксини в света, то би трябвало всеки разумен човек да разбере, че ваксините са безопасни, и това е единственият начин за справяне със ситуацията", подчерта д-р Бацелова. По повод на здравните работници и ваксините тя каза, че е изключително важно те да са с поставени имунизации, защото не можем да рискуваме медици да зарязат пациенти.
"Едва ли ще стигнем до задължително ваксиниране на медици, надявам се, че всички ще се разумни и да изберат сигурния начин да бъдат предпазени, а не да рискуват в 21 век да умрат както през Средновековието", каза още епидемиологът.
Д-р Бацелова отговори на искането на ресторантьорите, които в точка първа на позицията им посочват да се признават антителата като вход за заведенията така: "Нека да се доверим на имунолозите, които са специалистите за антителата, а не на ресторантьорите. Все още в света няма протективен титър за антитела, който да се счита за определен за всички. Ние не може да допуснем хора, които имат антитела, но не са предпазени да посещават места, в които знаем, че са наложени мерки и те могат да заразяват. Тук е важна думата на имунолозите".
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..