Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РЗИ няма капацитет за постоянни проверки на мерките

„Проучването на всеки един болен и на неговите контактни отнема голям ресурс. Ако вземем факта, че днес случаите са 630 и сложим, че за всеки един положителен случай има само двама контактни, това прави около 2 000 разговора, които трябва да бъдат проведени, да бъде извършено епидемично проучване, да бъде казано на лицето продължителността на карантината, информацията да бъде въведена в системата и да се изготвят 2000 предписания, които също да бъдат качени в информационната система“, това каза директорът на РЗИ-Пловдив д-р Сийка Димчева за работата на служителите в здравната инспекция.

„Случаите се разпределят всеки ден, а капацитетът на Дирекция „Надзор на заразните болести“, която е водеща, е отдавна изчерпан, заради което са включени инспектори, експерти, юристи и икономисти от всички други дирекции“, каза още Димчева.

В тези 2000 разговора на ден, обаче, не влизат проведените телефонни обаждания на пациенти, които са свързани с въпроси относно зеления сертификат и неговото получаване.

„Телефонните разговори са единият от проблемите в тази ситуация. Просто РЗИ е в невъзможност да обработи цялата тази информация за един ден, затова остават случаи за следващия. А случаите се множат“, каза директорът на РЗИ-Пловдив.

Служителите на РЗИ-Пловдив към момента са 174 души, които работят без почивен ден. Заради покачилите се случаи, обаче, те нямат възможност да извършват проверките, свързани със спазването на мерките.

„Помагат ни служители на МВР, БАБХ, общините и Инспекцията по труда. За съжаление, обаче, днес екипите на РЗИ не успяха да извършат проверките, заради обработката на информация на тези 630 случая“, обясни Димчева и допълни, че предписанията за неспазване на мерките са стотици на ден.

Заради работата на първа линия, много от служителите на РЗИ-Пловдив са преболедували COVID-19. А към този момент близо 70% от тях са имунизирани срещу вируса, каза още Димчева.

Цялото интервю със Сийка Димчева чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10