Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитализацията във винения бранш в полза на BG вино в ЕС

Да проследиш пътя на виното от лозето до чашата – с приложение на телефона, което ще проверява бар кода на бутилката. Идеята за дигитализацията на винения бранш е на Международната организация по лозата и виното (OIV) и в нея България ще играе основна роля. Това стана ясно при последното посещение у нас на генералния директор на организацията Пау Рока. В Пловдив той бе удостоен с титлата „Доктор хонорис кауза“ на Университета по хранителни технологии.

Международната организация по лозата и виното (OIV) е междуправителствена организация с научно-технически характер, развиваща дейност в областта на лозарството и винарството

Организацията е съставена от 45 държави членки по света, като 19 от тях са страни от ЕС, включително и България. На годишна основа финансовите средства, с които разполага това обединение, възлизат на близо 2,5 млн. евро и се набавят главно от вноски на страните-членки.

Един от основните приоритети на Международната организация по лозата и виното е дигитализацията във винения бранш, свързана с проследяването на произхода, пътя и технологията на виното“ – заяви нейният генерален директор Пау Рока. Той разясни, че по бар кода на бутилката потребителят може да узнава чрез специално приложение, какъв е сортът на гроздето, каква е почвата на лозето, къде се намира лозовият масив, от коя годишна реколта е виното и в коя винарна е произведено, кой е неговият технолог, в какъв тираж по брой бутилки е пуснато на пазара и т.н.

"Самият г-н Рока имаше идеята за тази проследимост на нещата от самото лозе до потребителя, който изпива чашата вино - да има цялостна проследимост на процеса. Говорихме, че това може да се превърне в доброволен стандарт за качество и проследимост на OIV и се разбрахме за този първи опит ще започне от България, с български лозари и винари" - заяви зам.-земеделският министър Явор Гечев. Той е убеден, че това начинание ще издигне качеството на българското вино като реклама на най-високо ниво.

Според Бранимир Ботев, бивш зам.-министър на туризма, а сега президент на Европейската лига за икономическо сътрудничество, голяма възможност за България е да участва в този научно-интелектуален щаб, който ще работи по дигитализацията на винения процес.

"Ние участваме вече в този интелектуален, технологичен и иновационен щаб, който ще знае и ще разработва бъдещите тенденции във винения бранш" - счита Ботев.

Наскоро световните осведомителни агенции съобщиха, че испанска фирма – производител на вино е продавала годишно между 8 и 10 милиона бутилки вино с фалшив етикет. Новината дойде от Каталунската полиция, която съобщи, че винарското предприятие е в град Тарагона. Това не би могло да се случи, ако дигитализацията на винения процес беше извършена. А вече стана ясно, че това в близките години ще бъде факт, и в този процес България ще вземе най-дейно участие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21