Второто много важно е да се настоява пред производителите на ваксини да ги актуализират, да се настоява и за генериране на ефективно лекарство. Вече има един препарат с 89 процента ефективност, който предпазва леката форма да премине в тежка и се разчита на неговото прилагане.
Твърде малко знаем за епидемиологичната характеристика на Омикрон, призна д-р Мурджева - досега е известно, че заразява 2 - 3 пъти повече от Делта варианта, но няма данни дали е по-тежък или не. Реализмът обаче сочи, че той буди безпокойство.
Проф. Мурджева обясни, че при разработването на сегашните ваксини ефективността им е надхвърлляла 80%, но при Делта варианта тя е спаднала до малко около 60%, очаква се тенденцията на спад да продължи и с новия вариант Омикрон.
Въпреки това, процесът на ваксинация не трябва да спира, включително и с бустерна доза шест месеца след преболедуване, защото е доказано, че след този период имунната реактивност пада. Още повече, че има вече достатъчно доказателства за повторно преболедуване на седмия и на деветия месец след заразяването. Очаква се, че Омикрон ще засегне и тези хора, каза професор Мурджева.
Тя уточни, че няма научни доказателства за опасност от свръхимунитет, който да се провокира от бустерната доза. И при други ваксини, които се прилагат в три дози - за хепатит например, също няма съобщения за такива реакции.
Проф. Мурджева припомни, че най-важно за правилните обществени реакции е доверието към достоверните, научно доказани информации. Именно поради експонирането на мнения, които не почиват на доказателства, и слабия контрол, особено при имунокомпрометирани общности, се е допуснало размножаване на вариантите и на техните мутации и в крайна сметка - неуспешното овладяване на пандемията.
Тя отчита като причина за неовладяната пандемия и ниската ваксинация и сочи неоспоримата статистика, че над 86% от починалите са неваксинирани, а над 90% от хоспитализираните също нямат ваксина.
Цялото интервю с проф. Мариана Мурджева можете да чуете в прикачения звуков файл.
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..