Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заболеваемостта ще се повиши с връщането на децата в клас

Снимка: Стопкадър, БНТ

Пада като цяло нивото на заболеваемост от Ковид-19 у нас, нов щам притеснява лекарите, повече за връщането на децата в училище, и дали това е предпоставка за нови случаи, темата за пандемията в разговор с вирусолога доц. Любомира Николаева - Гломб от НЦЗПБ.

В червената зона, където 14-дневната заболяемост е от 250 до 500 на 100 хил. души, към днешна дата се намират областите Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Добрич, Кюстендил, Ловеч, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Разград, Сливен, Смолян, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол. Спада и заетостта на болничните легла за пациенти с COVID-19.

Доц. Гломб каза, че най-вероятно всички ваксинирани имат защита срещу Омикрон, но науката скоро ще се произнесе по този въпрос. 

"Оскъдното количества данни, с които разполагаме показват, че ваксините действат, и то по същия начин, както при Делта, трябва да има завършен имунизационен курс, а ако са минали 6 до 8 месеца е важно да се постави усилваща доза", посочи д-р Гломб. Тя допълни, че за повечето неваксинирани у нас, които са около 70% съветът би бил: "Научните факти сочат, че преболедувалите е добре да знаят, че имунитетът е различен при различни хора и, освен, че зависи от индивидуалните особености, то зависи и дозата, с която са били инфектирани. Всички те, трябва да се ваксинират в рамките на три до шест месеца, след като са преболедували. Характерното за коронавирусите е, че имунната система сякаш забравя срещата с вируса, и затова трябва да се напомня периодично, че се познават.

"Омикрон става доминиращ в Южна Африка, но и в страните от южната част на Африка, като там има удвояване на случаите, нещо което не постигна Делта. Забелязва се, че не боледуват тежко хората, но пък 10% от легловата база в Южна Африка е заета от деца", съобщи доц. Гломб.

По повод на връщането в училище на учениците от 5 до 12 клас: В интерес на истината, аз не съм от най-големите оптимисти и мисля, че ще се повиши малко заболеваемостта. Присъственото обучение е най-важно, но за да се в безопасност, то трябва да има три нива на тази защита. Първо е в семейството, където трябва да са ваксинирани, после в училщната среда повече ваксинирани учители и персонал, на трето място е безопасна околна среда - като дезинфекция в училище, и на 4-то място е периодичното тестване на учениците, както и в Европа. 
Грипна вълна тази година ще има, но тя ще бъде регистринана януари, за разлика от м.г., когато грип не бе разпространен, каза вирусологът.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50