Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отчайващо е, трябва силна кампания за ваксиниране

Ситуацията в България е отчайваща и не виждам никаква бърза светла перспектива за справяне с епидемията, каза в предаването "Точно днес" проф. Георги Момеков, който е председател на Българското научно дружество по фармация. коментатът му се основава на пилотните проучвания от Южна Африка, Хон Конг и Израел, които показват, че дори хората  с бустерните дози се справят по- слабо с Омикрон. А у нас даже не се говори толкова за третата доза, защото много хора нямат все още първа, подчерта професорът.

Проблемът с Омикрон е, че той е "нагъчкан с мутации към региона, който отключва клетките",  специфичния протеин, към който са насочени ваксините и антителата, които се използват в лекарствата. 

Нашето общество трябва да разбере, че "девствената популация", хората, които не са ваксинирани са най- застрашени. Това, според професор Момеков, трябва да се осъзнае от по- интелигентните хора, а по- неинтелигентните трябва да бъдат убедени, че е така. Но учените не са пиар специалисти, има нужда от стройна кампания, в една посока, при това като се вземат предвид специфичните български особености. 

Ние сме свикнали да шофираме с фалшива  книжка, да работим с фалшива диплома, да правим нещата проформа. А докато е така, ще живеем проформа.

Правителственият сектор не се възползва от това, което му дават социалните мрежи като мускули. Там са само антиваксъри. 

Проф. Момеков прогнозира, че в най-  скоро време в Европа ще бъде разрешено лекарство срещу Ковид, задава се още една таблекта. Но преговорите, които се водят с правителствата е за 10 млн. дози, което е крайно недостатъчно и примерно в нашата страна ще разполагаме с няколко хиляди дози за най- рисковите хора.  При това от 50%  в началото на проучването, до края му лекарството показва 30% протекция. Това на този етап не са чудодейни средства, подчерта ученият.

Що се отнася до промяната на ваксините към Омикрон, то това ще отнеме не малко време и не бива да се изчаква, а да се поставят ваксините, кавито са сега, за да предпазват от тежко разболяване и смърт.

България за пръв път ще има здравен министър, специалист по фармация, отбеляза Георги Момеков и сподели, че има огромни очаквания от проф. Асена Сербезова, защото тя е един много сериозна кариера и биография, тя е от хората, "които сами са се направили, никой не я побутвал".

Цялото интервю можете да чуете в прокачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Да не изоставяме конвенционалните си централи

Все още се разследват факторите, довели до вчерашния мащабен срив в електрическите мрежи на пет държави, оставил без ток милиони европейци.  Очевидно има съвпадение на няколко събития -  споменава се за отказ на междусистема връзка между Франция и Испания, но се подчертава и значението на климатични фактори, възникнали в централна Испания.  Това..

публикувано на 29.04.25 в 17:01

Общинските съветници са изненадани от смяната на Садъков

Общинските съветници от БСП, Съединени за Пловдив и ПП-ДБ останаха изненадани от решението на кмета на града Костадин Димитров да освободи заместник-кмета по транспорт Ерол Садъков. Част от тях смятат, че още на следващата сесия на местния парламент, когато ще се гледа бюджета на Пловдив за тази година, ще стане ясно дали вече има ново..

публикувано на 29.04.25 в 16:38

Рокадата в Община Пловдив е изненадваща, но необходима

Рокадата с уволнението на зам.- кмета по транспорт от "Браво Пловдив" Ерол Садъков е изненадваща, но беше необходима, защото ресор транспорт е проблемен в Пловдив. Това коментира журналистът Ваня Драганова.  Припомням, че вчера вечерта стана ясно, че той е освободен от поста, а неговото място ще заеме Александър Държиков. Кадрите на..

публикувано на 29.04.25 в 11:19

Собствениците на 1/4 от кучетата в Пловдив ги кастрират

За пореден път в Пловдив започна кампания на общината за подпомагане кастрацията на домашни кучета и котки. Инициативата ще продължи почти до края на годината – 10 декември, като в нея могат да се включат собственици на регистрирани домашни кучета и домашни котки, които имат издадени ветеринарномедицински паспорти.  Кампанията за кастрация..

публикувано на 29.04.25 в 10:56

Първите прояви на имунен дефицит са в ранна детска възраст

Все повече доказателства имаме, публикувани в международната медицинска литература, все повече примери имаме затова как имунната система взаимодейства с другите органи и системи. Една от причините, разбира се, нарушенията при аутизъм, множествена склероза, Алцхаймер и други заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 29.04.25 в 10:28