„Трудно е да се сложи юзда на цените на електроенергия, които вече са борсови цени и се влияят от пазарите в цяла Европа, но може да се търси решение на национално ниво, така че потребителите в България да плащат една цена, която е поносима и съизмерима“, това заяви в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив енергийният експерт Антон Иванов.
„Говорим за две различни неща- едното е борсовите цени, които в цяла Европа са високи, а от другото- цени, за които производителят у нас прави разходи и следва те да са прехвърлени към потребителя“, каза Иванов.
Според енергийния експерт е възможно цените на тока за битовите потребители да се повлияят от предложението на служебното правителство за намаление на ДДС с 10%.
„Тъй като ДДС-то влиза в сметката на всеки, то увеличението на цената на тока с около 11% и намалението на ДДС с 10%, би довело до изравняване“, което на практика ще увеличи цената на тока с около 1-2%.
„Съгласен съм, че проблемът е доста по-сложен и това решение не ни показва целия му обхват“, каза още Иванов.
Избягваме, обаче, да търсим решение на това как по-евтината енергия, произведена в България, да достигне с предимство до българските потребители, заяви енергийният експерт, като сподели, че самият той не намира обяснение на ситуацията.
„Имаше възможност това да се случи дори при сегашното ценово преразглеждане. Но не мога да си обясня защо не увеличим дяла на енергията от АЕЦ Козлодуй в микса, който се предлага за бита. Това би било най-естественото нещо“.
Енергийният експерт, все пак, изрази надежда, че след встъпването в длъжност на новото редовно правителство, ще бъде намерен баланс.
„Уверен съм, че новият икономически министър Корнелия Нинова ще направи усилия в тази посока, ще бъдат обсъдени тези възможности и ще видим по-различно развитие“, каза още Иванов.
Цялото интервю с Антон Иванов слушайте в звуковия файл.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...