Икономическият министър Корнелия Нинова заяви, че засега мобилните оператори не могат да вдигат цените. Ден преди това тя каза, че това важи за два от тях, тъй като те са заявили повишение за две години – за 2020 г. и 2021 г. Третият оператор може да увеличи услугите си, тъй като е поискал това само за 2021 г.
„И трите мобилни оператора решиха по едно и също време да увеличат цените и го оповестиха малко преди Коледа, което е катастрофално от маркетингова гледна точка, защото провокираха много чувства от страна на своите клиенти. Ние си обясняваме това бързане с желанието да се включи индексация на цените спрямо инфлацията за 2020 г. и 2021 г. едновременно. Именно това е в основата на забраната на Комисията за защита на потребителите, която се отстоява от Корнелия Нинова, че операторите не могат едновременно да отразят инфлацията за двете години. Те е трябвало, ако толкова много бързат, да направят анонс за увеличението на инфлацията през 2020 година, а в някакво неопределено време в бъдеще можеха да опитат и за 2021 г. А сега ако съдът потвърди тази заповед, те няма да могат да индексират нито една от двете години- Най-разумно от тяхна страна е да изчакат, когато имаме официална данни от 2021 година, те да си обявят индексацията за нея“, каза пред Радио Пловдив Богомил Николов, председател на Асоциация „Активни потребители“.
Той обясни, че именно заради факта, че не са спазили този ред, те са получили забрана за увеличението на цените, тъй като това се счита за нелоялна търговска практика.
Богомил Николов смята, че потребителите могат да се защитят, но зависи как ще се развие ситуацията.
„Ако съдът не отмени тази забрана, а те започнат да начисляват увеличението в сметките, след това ще трябва да има колективни действия от страна на потребителите за връщане на надвзетите суми“, обясни още Николов.
Цялото интервю с Богомил Николов Можете да чуете в звуковия файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..