След проведения Консултативен съвет за национална сигурност резултатите коментираме с историка доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет и заместник-председател на Съвместната експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония. Доц. Кайчев посочи, че това заседание се очакваше с интерес, защото имаме ново правителство.
"КСНС бе от значение да се изясни българската позиция по отношение към интеграцията на Западните Балкани, и по-конкретно на Северна Македония. Резултатът е, че се запазва нашето отношение, и да се зачитат буквата и духа на договора от 2017-та година", каза историкът. По думите му България не може да се съгласи да започнат преговори за присъединяване на РСМ към Европейския съюз, при положение, че няма резултати от тяхна страна.
"Нека да опитаме, след като има нови екипи и в София, и в Скопие да подновим разговорите за нови инфраструктурни проекти, от времето на Тито и Живков, на границата имаме само три КПП-та", каза доц. Кайчев. Той смята, че е нужно активизиране на шосейните връзки.
По повод на работата на историците: "Има нежелание за обсъждане на биографичните детайли от страна на РСМ към живота и делото на Гоце Делчев. От втора страна се фиксира тяхно нежелание да се придържаме към общо решение от 2019 година за цар Самуил, в което се казва, че той е владетел на Средновековно българско царство. Тези въпроси са в основата на несъгласията в последните години. От страна на политиците, има блокиране на публикациите на съвместните решения на комисията.
През 2022 година очакваме новото правителство в РСМ, но проблемите остават да са двустранни, и се развиват в европейски контекст, допълни още доц. Наум Кайчев. По думите му може да се каже, че не България блокира преговорите с РСМ, а някои други страни-членки на ЕС, които отказват да включат в преговорната рамка - изпълнението на договора между двете държави.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..