Единственото решение, за да не плащат гражданите скъп ток, е битовите потребители да не излизат на свободния пазар в рамките на още две – три години, защото тази криза няма да отмине дотогава, завяви в интервю за Радио Пловдив енергийният експерт Явор Куюмджиев.
Той обясни, че цената на тoка ще расте, защото той е дефицитен и за Европа, и за света. "Според прогнозите до края на 2024 година цените на електричеството ще достигнат 140 - 180 евро. Така че, дори с риск да нарушим изискванията на Брюксел, ако искаме да плащаме по-евтин ток, битовите потребители трябва да останат на регулирания пазар. Само така може да бъде защитен битовият потребител, но това е решение, което може да вземе само КЕВР", поясни Куюмджиев.
Той беше категоричен, че нуждата от електричество в Европа е по-голяма от предлагането. "Това е резултат от сбърканите политики в Европа. Най- вече в Германия – затвориха си ядрените централи, но работят множество алтернативни ветрени мощности. Затова, когато духа вятър цената на тока пада, а когато не духа се качва. Ако не беше инвестирано в такива източници, нямаше да се стигне до такива цени, каквито са те днес".
Явор Куюмджиев добави, че решението е в развитие на ядрената енергетика. "Неслучайно ЕК обяви, че ще инвестира 370 млрд. евро в такива мощности и това означава близ 30 атомни централи като нашата".
Според експерта ядрени централи като Белене и Козлодуй ще ни трябват, защото "пътят е в тази посока и това е правилно". "Това обаче няма да доведе до бързо облекчаване на цените на тока, защото инвестиционният период на една АЕЦ е 20 години", каза в заключение Явор Куюмджиев.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..