Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Булгаргаз" влезе в капана на предишното ръководство

Скандалът с трисекундната сделка на "Булгаргаз" от края на миналата седмица изглежда като опит на Бойко Борисов да прехвърли проблема от болната глава на здравата, каза в предаването "Ден след ден" анализаторът Илиян Василев.

По думите му бившето ръководство на компанията е заложила капан, в който новото не се е ориентирало и на шестия час е направило грешен ход.

Според Василев правилата на борсата не са достатъчно изчистени, за да гарантират конкуренция и прозрачност. 

Има различни правила по програмата за задължително продаване на газ, по която "Булгаргаз" реализира на основния ни държавен газов хъб. Там аукционът продължава 1 час, всички наддават и така се получава максимално висока цена. Но в сегмента "ден напред" няма никакъв контрол. 

Схемата е, че ръководството предварително се договяра с четири или пет свои играчи, че ще пусне в определен час примерно 1000 мегавата и те се затварят буквално за  секунди и купувачите. Купувачите ги получават на много по- ниски цени от пазарните, а продавачът не изчаква наддаване, за да получи по- добра цена. Миналата година са направени сделки, които са ощетили  "Булгаргаз" с мининум 40 милиона лева.

В петък е станало точно така.

Илиян Василев смята, че трябва да има задължителни правила за търговия с  газ на борсата, които да постановяват обявяването на сделки предварително да е задължително и второто е сделката да отворена докато има наддаване.

По думите на експерта причините за високите цени на синьото гориво не само у нас, но и в Европа са климитчните политики, които "обезсърчиха инвестициите в добив на нефт и газ, климатичните политики през пазара на емисии, които ускорено поскъпнаха и третото е  - използаването на "тези два големи кита"  от страна на Русия, която извади по- малки количества към Европа, които не можаха да се компенсират от други източници.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45