Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Св. Харалампий" в Храбрино празнува с найлони на покрива

Благотворителна инициатива на настоятелството набира пари за ремонт

7
Черква "Св. Харалампий", Храбрино
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

170 годишната черква „Свети Харалампий“ в пловдивското село Храбрино ще посрещне храмовия си празник днес с найлони върху покрива. Така, макар и с подръчни средства, местните пазят от сняг и дъжд стенописите, някои от които вече се нуждаят от реставриране. 

За да се справят с проблема, от няколко месеца хората в селото набират средства. Днес, в деня на свети Харалампий, те ще се съберат за тържествената служба и водосвета, след който ще спазят традицията да си раздадат мед. И наред с молитвите за здраве, ще си пожелаят акцията им да получи подкрепа.

Покривът на черквата

Покривът на черквата е от каменни плочи, наричани още тикли, като при всеки стар родопски строеж. Част от автентичните камъни, обаче, сега са покрити с найлони. Кметът Ангел Чобанов разказва: „Горе долу 3-4 години, откакто прокапа. Имаме 15 хиляди лева от ОбС и от община Родопи, но само за възстановяване. Вътре е сложна ситуацията". 

Стенописите

Ситуацията е сложна, защото влагата и течовете вече влияят на стенописите. Александър и Таня Бобчеви, които от 11 години са в селото, но от 2 са избрали да живеят постоянно в него, са част от Църковното настоятелство. С него започват благотворителна инициатива. "Защото този стар храм е обеднител на селото" - посочва мъжът. А Таня Бобчева допълва: "Аз съм художник и много ценя старите неща. Всичко започна с идеята за възстановяване на рухналото килийно училище. Но се оказа много сложно. И се насочихме към стенописите, които имат нужда от възстановяване. Не получаваме никаква подкрепа от църквата. Пишем писма, но даже разрешения не получаваме. 

Благотворителната акция

Докато чакат разрешения, хората не стоят със скръстени ръце, а проучват колко пари ще са им необходими. Никола Славов посочва, че миналата година майстор е поискал за ремонт на покрива 25 хиляди лева. Мислят, че ще съберат поисканото. Но сега, след инфлацията, нямат идея каква ще е сумата. "Може и 45 хиляди да са нужни" - предполагат.

От Църковното настоятелство са убедени, че ако повече хора знаят за набирането на средства за черквата в Храбрино, ще се включат в акцията. Защото през 1852 година тя се вдига пак така – от местните и на терен, дарен от семейство Станоеви и баба Магда. 

Историята на черквата

Славка Диманова допълва историята с разказ, че благословията си за строежа дава турчин. "Трябва пак този патос да върнем и да спасим църквата. Моят дядо е от ктиторите, а на Никола Славов бащата е бил свещеник. Тук всичко е история и искаме да я запазим, но има голямо бездушие за малките църкви" - споделя жената.

А Храбрино съвсем не е малко село. В него живеят около 700 души, но с двете вилни зони хората надхвърлят 3 000. Голяма част от тях остават в тях целогодишно, по данни на кметството. Местните хора се надяват тук отново да тичат деца, а институциите да ги подкрепят в инициативата им. След черквата в Храбрино те мечтаят да възстановят и рухналото килийно училище в двора ѝ. То ще чества 170 годишен юбилей догодина.

Чуйте още в репортажа в звуковия файл, вижте и видео разказа ни в youtube канала ни и тук.

Храмът ''Св. Харалампий'' в Храбрино - празник в нужда от ремонт



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39