Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Където има руски "миротворци", няма мир

| обновено на 22.02.22 в 16:12


С продължително слово - обръщение към нацията, в понеделник вечерта президентът на Русия Владимир Путин обяви, че признава независимостта на отцепилите се украински области Донецк и Луганск и изпраща мироопазващи сили там. 

Как това вече рефлектира върху международните отношения, в които България е неразривна част, като източна граница на НАТО към конфликтната територия на Украйна? 

Западът остро критикува Русия и приготвя нови санкции. България също се присъедини към критичния тон на декларациите. 

Русия нарича мисията си „мироопазване“, а САЩ  определя станалото като претекст за война. 

Къде е истината?

Имаме цялостно нарушаване на международното право. Москва подходи с традиционен  през последните години цинизъм.  Да нарича присъсвието на собствена армия „миротворци“. Никъде, където има такива руски „миротворци“ няма мир, а те стоят с години - коментира д-р Георги Проданов, главен асистент в НБУ, с изследвания по международни отношения на постсъветското пространство.

Загубата на тези два региона за Украйна бе очакван ход от руска страна. Останалият свят разчиташе на спазване на Минските споразумения, но това не се случи.  Като цяло няма изненадани от развоя на ситуацията.

Големият въпрос, който остава – дали  сега вече ще има война.

Много малко вероятно е това обаче. Русия постигна своето и отсега нататък  ще се прави на „бяла и добра“,  ще играе  ролята на жертва. 

Неясна остава позицията на Украйна и специално военните части, струпани по границите на спорните области. Това вече би могло да предизвика  военен инцидент. Голям военен конфликт обаче няма да се случи.

Затова следващия голям въпрос е какво ще правим след това.

Санкции – вече се говори за спиране на „Северен поток“,  други търговски  рестрикции, но те трябва да се наложат „без съмнение“  от останалите държави.

Ние сме Европа и нашата позиция тлрябва да е срещу всякакви такива прояви, които дестабилизират  континента.

Това което обаче липсва, е ясната позиция на Европа към Русия. А тя отдавна очаква контакт с Европа, но го очаква по собствения си начин.

Снощната реч на Путин бе показателна - експанзията на Русия в постсъветското пространство ще продължи. 

Все пак се осъзнава, че един евентуален военен  конфликт ще бъде на  техните територии и ще бъде катастрофален за всички.

Специално за нас – няма защо да се безпкоим от военна агресия спрямо България. Опасна е обаче хибридната агресия, която се води срещу нас. Това са фалшивите новини, купени политици, подронващи авторитета на обществото слухове и други похвати. Това продължава вече над 10 г., а от българска страна не се забелязва противодействие - посочва политологът. 

Официалната българска позиция може да бъде само една – осъждаме действията на Русия и настояваме за решение дипломатическо, включително и през ООН.

А от поведението на българските политици вече става ясно кой каква страна заема. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39