Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само Китай може да повлияе на Путин да спре войната в Украйна

Снимка: БНТ

Този коментар напрови израелският историк, писател, политик и публицист с български корени Михаел Бар - Зоар. Китай е съюзник на Русия, двете страни имат взаимна нужда една от друга, двамата президенти са приятели и това е единственият възможен и успешен лост на влияние върху Русия, каза професорът.

Според него корените на настоящия конфликт са още във времето след разпада на Съветския съюз и опита на НАТО да направи кръг около Русия, приемайки за членство бивши републики. Втората причина е желанието на Путин да върне границите на Русия към времето на съюза, затова и неслучайно той говори, че руснаци и украинци са един народ. 

Бар - Зоар коментира, че днес Русия не се страхува от Запада. Санкциите и на САЩ, и на ЕС са към олигарските на Русия. Европа получава горивата си от Русия и за разлика от САЩ, които имат 7% внос на петрол от Русия, губи много повече.

Америка, Китай и Русия са трите големи сили на бъдещето, прогнозира историкът. Целият свят ще бъде под силното влияние на отношенията между тях. След 70 години мир светът видя, че войната е възможна и ние ще бъдем под постоянна заплаха от нова световна война, коментира още Бар- Зоар.

Той описа и друта опасност. Поляризацията в света е много силна - между леви и десни, образовани и необразовани, богати и бедни. Това може да скъса нашите общества отвътре и върху това трябва да се работи. То изисква огромно усилие, насочено към образованието на младите, които са подложени на атака от информация, но и от фалшиви новини.

Демокрацията е много тънък слой на нашата кожа и е много лесно може да се наруши и да се захвърли, затова нямам добра надежда за нашия свят, казва проф. Бар- Зоар.

Той е в Пловдив на среща с президента Петър Стоянов и с представители на интелектуалците и на местната власт,  продължавайки каузата да популяризира историята за спасяването на българските евреи, на която посвети книга, излезе и документален филм, а сега ще търси средства, за да се направи игрален филм.

Хората не четат книги, а трябва да достигнем да милиони, които да разберат какво е направила България.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45