Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Закриването на спецсъда не противоречи на Конституцията

Парламентът прие на първо четене закриването на специализираното правосъдие. За скандалите около промените в съдебната власт и юридическия лабиринт, в който затънаха институциите в последните дни – разговор с проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

"Не знам дали е добър или лош ход, но все пак е очакван - на 3-тия път успяхме да прескочим летвата за закриването на спецсъда и спецпрокуратурата", коментира проф. Киров.

"Не може да се каже отсега, че закриването на специализираното правосъдие ще доведе до някакъв срив в борбата с организираната престъпност, макар че преди време нашите европейски партньори настояваха да се създадат такива специализирани институции, които да се занимават с корупционните престъпления и борбата срещу организираната престъпност. До колко създадените институции - за всички е ясно, че няма особен успех. Не трябва обаче да се радваме и че това правосъдие сега се насочва към окръжните съдилища", посочи той.

Според проф. Киров по-важно е да се даде оценка защо работата на специализираното правосъдие не е ефективна. 

Ако тези промени в Закона за съдебната власт бъдат одобрени и на второ четене, главният прокурор Иван Гешев заяви, че ще сезира Конституционния съд. 

"Закриването на тези специализирани институции не би могло да бъде обявено за противоконституционно, защото българската система на съдебна власт по Конституция не предполага такива съдилища. Те бяха създадени със закон и със закон ще ги закрият", поясни преподавателят по конституционно право. 

Проф. Киров припомни, че Народното събрание не е върховен орган и то не може да упражнява контрол върху съдебната власт. "Ако депутатите си представят, че ще привикват главния прокурор да отговаря на въпросите им и ще дават оценка на тези отговори, те си представят, че ще осъществяват парламентарен контрол. Дълбоко са се объркали", добави той.

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с проф. Пламен Киров е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34

Новият папа ще продължи делото на папа Франциск

Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..

публикувано на 09.05.25 в 16:37
Богдан Милчев

Институциите са абдикирали от проблема с пътната безопасност

Държавната агенция "Пътна безопасност"  е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.  "Имаме закон, а общините като собственик на пътя  могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..

публикувано на 09.05.25 в 16:08
 Светослав Малинов

В общи линии ЕС е единен, ще продължи напред

„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..

публикувано на 09.05.25 в 10:48
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06