Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПАВЕЦ "Чаира" няма критично значение за енергосистемата ни

Аварията във водната централа „Чаира“ предизвика проверка за евентуален умисъл. Инцидентът в съоръжението припомни предишни съмнения, че ремонтът там е умишлено продължителен и, както се видя, неефективен, за да бъдат облагодетелствани други собственици на централи.  

ПАВЕЦ „Чаира“ обаче  няма критично значение за сигурността на енергодоставките, в момента тя е просто  добър балансьор на енергийното статукво у нас – коментира ситуацията енергийният експерт Антон Иванов.

По думите му, преди години централата е била от ключово значение, тъй като при инцидентно отпадане на големи мощности само тя можеше да компенсира бързо проблема. 

В момента България е добре свързана със системите на съседни и други страни, благодарение на което тази авария  няма да се отрази фатално.

Според министъра на вътрешните работи Бойко Рашков, ремонтът на централата умишлено не е правен по  правилата и изборът на изпълнители е целял нечие облагодетелстване?

Ремонтът обхваща елементи на различни машини,  три на брой,  който наистина се проточи много във времето заради уължени и утежнени процедури. Не е изключено  този процес да е направен компромис със качеството и компетентността на извършващите го специалисти.

След заплахата, вече конкретно отправена към България от руската държава, че  като неприятелска страна ще купуваме газа с рубли, каква е опасността за нас?

Според последните събития от деня и вървящите консултации по въпроса, засега има уверение  това изискване  да не се оказва спънка пред газовите доставки.

В енергетиката газът е най-влиятелният компонент за нас, тъй като сме зависими почти изцяло от него в икономиката, но това не е точно така за  Енергосистемата ни като цяло.

България обаче освен консуматор се явява и транзитен пункт за преноса към други страни. Една такава евентуална мярка би нанесла щети на следващите държави, тези след нас  - Сърбия и Унгария. Ние не би трябвало да предприемаме стъпки, които биха могли да навредят на тези страни в дългосрочен аспект.  

Трябва  обаче да готвим резервни мерки при извънредни ситуации, защото проблемните процеси, породени от войната  не се знае колко дълго ще продължат. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54