По думите му е очевидно, че в управляващата коалиция една партия (БСП) се съпротивлява на такъв вариант и това, както изглежда блокира вземането на решение на ниво изпълнителна власт. Ако обаче парламентарно решение, то неговото изпълнение ще бъде задължително за изпълнителната власт. В НС е възможно да се събере мнозинство около приемането на тази идея, смята Тодор Тагарев.
Тезата на противниците, че това би означавало въвличането ни във война е теза, с която абсолютно не съм съгласен, казва той.
Премиерът Кирил Петков обаче, включително и пред американската страна също заяви, че не се обсъжда изпращането на българска военна помощ?
Тогава се очакваше от нас да бъде поискано предоставянето на зенитно – ракетни комплекси С-300 и вероятни други основни бойни системи. Предполага се, че просто точно този въпрос не е бил обсъждан, а не изобщо. Не е изключено да са обсъждани други аспекти в оказването на военна помощ на Украйна – коментира бившият военен министър Тагарев.
При положение, че самата българска армия се нуждае спешно от модернизация, какво въоръжение би могла да изпрати страната ни?
В декларацията не се призовава даването на основни бойни системи, с които разполага в момента армията ни, колкото оказване на помощ с леко стрелково въоръжение и муниции, както и по-едрокалибрени боеприпаси за артилерийски системи, в които България е специализирана. Ние сме високо профилирани като едни от най-големите производители на такива средства и то не само в региона, а и в световен мащаб. Това разбира се, ще зависи и от позицията на производителните капацитети на отбранителната промишленост.
Президентът Зеленски вече обяви, че Украйна е готова да обсъжда неутрален статут, като част от мирното споразумение с Русия. Така че, не е ли малко късно вече да се мисли за решаваща реакция от българска страна?
Казаното от Зеленски е възможен вариант, но виждаме, че към момента никоя от страните не е готова да приеме условия за прекратяване на войната. Това по-скоро е един позитивен знак от Украйна, за да бъде предприето нещо конкретно. Постижимото към момента е временно спиране на огъня, без да говорим за примирие. Също така, искат да покажат, че са готови на някои отстъпки, за да може да бъде намерено решение на този конфликт.
Аз обаче не очаквам скорошно решение на проблема, поне до лятото.
Най-доброто позициониране на България след края на войната и дори към момента е ние да се държим като истински съюзник и в НАТО и в ЕС, да споделяме общите политики и да действаме реципрочно на собствените възможности.
Обратното поведение ни отдалечава от тази позиция, която е вярната в траен дългосрочен интерес на България. Сега губим ценно време в намирането на правилната българска позиция.
Цялото интервю с проф. Тодор Тагарев може да чуете в звуковия файл.Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..