Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътят от махалата до образователната система

Ромите празнуват международния си ден. По повод празника 30 учители, педагогически съветници и медиатори от етноса се срещнаха със зам.-министъра на образованието Мария Гайдарова и обсъдиха методите на преодоляване на последиците от дистанционното обучение, както и механизмите за връщане на децата в клас.

По последни данни делът на ромите, завършващи висше образование е нараснал шест пъти, но все още е малък. Срещаме ви с един от образованите роми, който има амбицията да повлече след себе си вълна от млади момичета и момчета.

От махалата през университета до работата в образователната система – така с едно изречение можем да опишем пътя на Ангел Симеонов от Велинград. На пръв поглед всичко изглежда перфектно. Зад паравана обаче се крие много тъга и борба, породени от ромския му етнос.

„Предразсъдъците се засилват. Нещата много видимо си личат, особено с езика на омразата, който се използва постоянно и е насочен към етническата група. Нещата са доста отчайващи“.

Именно заради това Ангел влиза в образователната система с ясната мисия - да говори за интеграцията на етноса си в българското общество. Самият той още в ранна детска възраст тръгва по трънливия път на доказване. Сблъсква се и с  редица предразсъдъци.

„До 6. клас съм учил в училище, което беше изцяло с ромски ученици. След това се преместих в едно от елитните училища на Велинград. Трудно ми беше заради смяната на обстановката и покриването на знанията“, казва Ангел.  

С учене, широка усмихва и точната доза самоирония, той бързо успява да спечели симпатиите на съучениците си. „Образователният статус е това, което ти позволява  да се изкачваш в социалния статус на класа. Това беше допълнителен мотив за мен да уча“, обясни Ангел.

Изводът тук е само един - ако имаш амбициозни родители, които да те пратят в по-доброто училище – то ти си късметлия. Точно в такова семейство се ражда Ангел – майка му е със средно образование, а баща му с основно, но осъзнават важността човек да учи и насърчават сина си да запише висше.

Учил е в Пловдив и Благоевград, но не вижда живота си извън пределите на родното място – Велинград. Затова се връща да работи като психолог в ромското училище, в което е учил – ОУ „Георги Бенковски“.  Целта му е да помогне на повече хора от етноса да следват мечтите си и да се интегрират в обществото.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът Петър Куленски и заместникът му Любомир Гечев

5 млн.лв за новото ОП "Чистота" в Пазарджик

Община Пазарджик ускорява процедурите по създаването на Общинско предприятие „Чистота“.  Темата ще се дискутира на 22 април, когато е публичното обсъждане на проектобюджета на общината за тази година.   Бюджетната рамка e 186 млн. лв, от които близо 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие "Чистота".  То ще осигури по – голям..

публикувано на 14.04.25 в 17:14

Две свлачища за пет дни, това вече е много тревожно

Само за пет дни – на 7 април и на 11 април тази година в териториалния обхват на община Кричим, по републикански път III-866 Девин – Кричим – Стамболийски отново са паднали скални маси, съобщи кметът на общината Атанас Калчев. "Засега няма жертви. Но докога ще разчитаме на чудо?"възклукна Калчев по повод напоредния инцидент. Не претендирам да..

публикувано на 14.04.25 в 16:55

При първа помощ родителите да запазят спокойствие

Важно е родителите да запазят спокойствие, ако се наложи да оказват първа помощ на децата си и едва след това да предприемат действия. Това коментира д-р Борислав Дренски – неонатолог от екипа на УСБАЛАГ "Селена", които проведоха обучение как се реагира при ситуации, застрашаващи здравето и живота на най-малките.   Форумът има за цел да..

публикувано на 14.04.25 в 11:07
Юлиан Петров, председател на синдикат

Среден успех 5.00 да освобождава от ДЗИ, предлагат учители

Петица от последните 3 гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено  национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити.  Инициативата е в контекста на очаквани..

публикувано на 14.04.25 в 10:19

Двама уредници от Природонаучния музей се върнаха от Антарктида

За нас беше изключителна чест да пътуваме до Антарктида, все пак бяхме заедно с нашия бележит учен проф. Христо Пимпирев. Беше като сбъдната мечта, оправдаха се всичките ни очаквания за това изключително място, разказа в предаването "Точно днес" главният уредник от Природонаучния музей в Пловдив Кристиян Владов .  "Нашата работа бе много..

публикувано на 14.04.25 в 08:20