Бившият председател на Народното събрание и служебен премиер проф. Огнян Герджиков не вижда достатъчно разумни основания за закриването на специализираните съд и прокуратура. Пред Радио Пловдив той заяви, че е изненадан от стремежа на управляващите към тяхното закриване.
"Кои са тези органи които нямат пропуски? Може би с най- некачествена продукция е самият Парламент. Парламентът сам прави некачествени актове, които непрекъснато променя. По тази линия направо трябва да закрием Парламента, защото създава некачествена продукция, а оттам-нататък и другите органи", коментира проф. Греджиков.
Според него специализирано правосъдие имат повечето европейски държави и в този смисъл България е в крак с това, което прави Европа.
Огнян Герджиков не очаква промените да доведат до съществено продобряване на съдебната система. "Не смятам, че това е големият проблем на българската съдебна система. Основен проблем е бавното правосъдие, защото някои дела продължават 10 - 12 години. Не сме единствените в света, но хората искат правосъдие, което е своевременно. Друг проблем е, че в съдилищата има възможност за ходатайстване, за решаване на дела в полза на една от страните", коментира професорът.
Той попита още какъв е смисълът, ако същите прокурори и съдии ще приключат започнатите вече дела, но под под шапката на друг съд.
"Всичко зависи от хората. Те трябва да са с висок морал и големи професионалисти. Съдебната реформа е бавен и продължителен процес, дори труден. Трябва да се постави една добра основа, едно добро начало, ако действително началото е добро", обобщи проф. Огнян Герджиков.
Цялото интервю с проф. Огнян Герджиков е в звуковия файл.Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..