Eнергийният експерт Славчо Нейков очаква много скоро въпросът със спрените доставки на газ за България да бъде решен. Председателят на УС на Института за енергиен мениджмънт определи като позитиви в тази ситуация края на отоплителния сезон, краткосрочния план, който правителството има, за да осигури необходимите голичества газ, както и резервите, макар и минимални в находището в Чирен.
В най- тежка ситуация е индустрията и затова трябва да се действа бързо, каза Нейков. Според него в Брюксел трябваше да пътува премиерът Кирил Петков, а не заместникът му Асен Василев и енергийният министър Александър Николов.
"Асен Василев и Александър Николов не могат да договорят нищо в конкретната ситуация. Те могат да преговарят в дългосрочен план. Конкретната ситуация може да се реши на двустранни преговори между България и Русия. Слушах изявлението на премиера, на президента, на енергийния министър. Мисля, че премиерът им остра риторика към Русия – рекет, шантаж. Първо трябва да се види коя е причината Газпром да спре доставките, защото страните бяха предупредени преди месец. Брюксел гледа дългосрочните решения, а ние трябва да спасяваме индустрията сега", коментира Нейков.
По думите му от 2009-та година досега от гледна точка на инфраструктурата бяха направени редица подобрения, защото можем да внасяме газ от други източници, но въпросът е на каква цена. "Трудно е да се прогнозира сега на каква цена можем да доставим газ, но първостепенната грижа е да се осигурят газовите доставки, а след това да се мисли за дългосрочните ходове. Енергийната дипломация е между България и Русия, а не между София и Брюксел, защото бързи решения там не могат да се вземат", каза енергийният експерт.
Алтернативните доставки на газ са през Гърция и Турция, но това няма да стане бързо, затова първата стъпка е да се поднови диалога с Русия и да се търси възобновяване на доставките към страната, категоричен е Славчо Нейков. "Тази политика се провежда от правителството, но езикът на премиера е по- остър, отколкото трябва да бъде. Трябва малко смирение и затова трябва да се направят жертви на дипломатическо ниво. Решението е в нашите ръце, така както спасението на давещия е в ръцете на самия давещ", коментира Нейков.
Според него политическо и икономическо самоубийство ще бъде, ако България спре доставките на газ за Сърбия през Балкански поток.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..