Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Другата опция е да заменим използването на газ с ВЕИ, където е възможно

България може да получава газ от Гърция

Има възможност страната ни да получи газ от Гърция, понеже там влиза газ от различни източници, не само от Газпром. Идеята е тези количества да се използват за най-нуждаещите се сектори от индустрията на страната. Това обясни Иван Хиновски от Българския енергиен и минен форум в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив във връзка със спрените доставки на газ за България.

По думите му друга опция е да се подпише междусистемна свързаност с Турция, въпреки договора на южната ни съседка  с Газпром да не  доставя газ на конкурентните цени на руската компания.

„Тези производства, в които е нужна топлинна енергия, която се прави от газ, може да бъде заменена с такава от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Със сигурност поскъпване на цените ще има, но това зависи от съотношението втечнен и тръбен газ, който можем да получим от Турция и Гърция“, обясни Хиновски.

Той добави, че от страните от ЕС само България и Полша са санкционирани, защото им е дошъл терминът за плащане. На другите държави членки им предстои да се разплащат с руската компания през май.

Според Хиновски въпреки стреса за индустрията и обществото и тежките дни на изпитания във връзка с търсенията на реална алтернатива правителството ще успее да се справи със ситуацията и ще намери решение.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27