Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако пипнем данъчната система, никой няма да инвестира у нас


Издръжката на живот у нас надмина 1200 лева на човек. Необходимият нетен месечен доход на един работещ през месец март достигна 1216 лв, изчислиха от КНСБ. 

Това е ръст от 5.9% от началото на годината, а на годишна база увеличението е с 14.8%. С близо 300 лева се е увеличила месечната издръжка на тричленно семейство у нас за една година и вече е 2 189 лева.

В началото на годината анализаторите нарекоха 2022 г. "Годината на голямото поскъпване".  Има ли овладяване на този процес - коментира бившият министър на икономиката Николай Василев. 

Инфлацията вече е основна тема дори за обикновените хора. Все пак, това не е годината с най-висока инфлация, свидетели бяхме на много по-високи стойности, може би просто сме позабравили. Дори през 2008 г. поскъпването на живота бе между 12 и 13 процента.  Но тя не е единственият фактор за наблюдение. Във всяка една от последните 25 години доходите са растели по-бързо от инфлацията. Ако си спомним откъде тръгнахме, тогава, преди четвърт век бяхме много по-бедни, все пак наште доходи растат, макар да не можем да достигнем  развитите европейски страни - смята Николай Василев. 

Според него, половината от проблема идва от прахосническата фискална политика на правителствата през последните няколко години.

"Против съм всякакви диференцирани ставки на ДДС, това са грешни политики които  ще изкривят данъчната система. Това е анти – мярка! Трябва икономически растеж, за който обаче няма нито воля, нито визия. Включително и от новото правителство.  Изходът е държавата да направи всичко възможно за осигуряване на газови доставки в момента. Уви, единственото което се прави в момента е мораториум над тока, което е много погрешно. Трябваше държавата да подкрепи само най-социално слабите и да освободи цените на тока."

Цялото общество обаче очаква някаква митична актуализация на бюджета, но това не е начина. Бюджетът в момента харчи повече от колкото може и това трябва да спре. Неговата стабилизация е задача №1. Втората е – незабавно осигурване на газ, категоричен е бившият министър от правителствата на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев: 

"Имаше три неща, в които България е най-добра  в ЕС – художествената гимнастика, данъчната система и бюджетната ни политика до 2020 година. Сега, ако унищожим и данъчната система, няма да остане никакъв аргумент, който да накара някой да инвестира в нови производства у нас!" 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54