Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма да дадем нито педя от нашата история, език и минало

В Македония ако искат, нека се чувстват марсианци, жители на Луната или откриватели на Америка, тяхна си работа, смята проф. Николай Овчаров

| обновено на 20.05.22 в 17:08

Ден след ден става все по – силен натискът върху България да промени позицията си за Северна Македония и да одобри преговорната ѝ рамка за ЕС още през юни. 

Призив за бързо и реално решение отправиха представители от всички групи в Европарламента. Пак заради Северна Македония за кратко у нас днес пристига и еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи.

Настъпва ли моментът на „критична“ повратна точка в постепенното осъзнаване, че твърдото в момента българско „Вето“  над началото на преговорите за членство на северна Македония в ЕС,  е вече  непродуктивна, включително и за България позиция? Мнения в тази посока изразиха редица участници в дискусията от проекта на БНР „Нашата Европа“, който се реализира с подкрепата на Европейския парламент. В осъществения от Радио Пловдив дебат по темата такова становище изложиха евродепутатът Илхан Кючюк, бившите народни представители Мария Капон и Владимир Дончев и известният юрист и правозащитник Михаил Екимджиев. (чуй прикачения файл)

Какво се очаква и какво реално ще се случи? Ако дадем зелена светлина,както те предлагат,  ще се решат ли проблемите с Македония?

Отговори и анализ на все по – затягащия се възел по казуса търсим от историка проф. Николай Овчаров, един от говорителите на новоучредения Национален кръг „За Македония“:

В чутите изказвания виждам нотката на колаборационизма. Точно българските турци най-добре би трябвало да разбират въпроса, защото това, което се случва сега в Македония  е точно един „Възродителен процес“ срещу българите там. Опит да се подмени тяхната идентичност.  Битката за Северна Македония е битка за България. Ако ние склоним на съглашателствно, ще загубим нашата история и тогава какво ще казваме на нашите наследници?

Призивите от Брюксел двете страни да намерят компромис означава Северна Македония да свърши своята част, защото нашата е изпълнена с договора от 1917г. На някои в Страсбург (ЕП) може да им е платено за сегашната позиция по проблема – смята проф. Овчаров.

По думите му, вярно е че ние много закъсняхме. От години тряваше да сме обяснили българската позиция.  Това обаче зависи от нашите евродепутати.  Българският премиер отдавна трябваше да е „ударил“ по масата и да каже „Това е позицията на България!“, а не един ден да говори едно, после друго.

Който стигне до националното предателство – той ще носи завинаги „черния печат“. Ако някой български управник иска  - нека да го направи!

Страната- кандидат за ЕС е тази, която трябва да си изчисти отношенията със своите съседи – това е правилото за прием, което действаше и за България навремето. С подобни действия, не виждам какво друго освен евроскептицизъм може да се поражда, убеден е Николай Овчаров.

Трябва да защитаваме нашата позиция до последно.  Като украинските бойци завода в „Азовстал“, добави той. 

В Македония ако искат, нека се чувстват марсианци, жители на Луната или откриватели на Америка, както искат, това си е тяхна работа. Ние се борим за България!

Няма да дадем нито педя от нашата история, от българския език и нашето минало - категоричен е историкът проф. Николай Овчаров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Никога не съм виждал Делян Пеевски, готов съм на детектор на лъжата

Бизнесменът Иван Петлешков, чието име се замеси в последните скандали с контрабадння канал за цигари и влияние върху полицията и община Пловдив чрез създаденото от него движение "Браво Пловдив!"“ и петимата негови общински съветници отговори на въпросите, които последните събития поставят.   "Името ми се спряга с език на омразата от две три..

публикувано на 10.04.25 в 15:57

Пътната безопасност няма как да е по-добра, щом АПИ работи в мъгла

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха вчера на първо четене в ПК по транспорт. Депутатите намалиха максималната скорост по магистралите от 140 на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Правителството прие 37 мерки за намаляване на ПТП след поредната трагедия на пътя.  "Ако можеше 1 закон да намали жертвите..

публикувано на 10.04.25 в 10:14

Учениците от НГСЕИ помагат за опожареното училище в Трявна

Ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства  - Пловдив ще играят благотворително два дни, в помощ на учениците от Трявна.  Идеята е подкрепена от директора и преподавателите, които предлагат да има две постановки, днес и във вторник на 15 април. Събраните средства ще са важна подкрепа за Национална гимназия за приложни..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Живеещи в Старинен Пловдив са "за" промени в паркирането

По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..

публикувано на 09.04.25 в 14:39

В Графа почетоха делото на първия командир на авиобазата

В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев.  Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..

публикувано на 09.04.25 в 13:33