Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата трябва да бъде обгрижвана непрекъснато

„Понятието "Атлас" зависи от кой ъгъл на науката се опитвате да го  формулирате. Когато става въпрос за хуманитаристи, те разбират по-различни неща от  математическите формулировки. Това, което обединява тяхното разбиране, е представата за възможността да се изгради една литературна география. Да се съположат културните, литературните факти с онова, което е картографиране, по отношение на даден ареал. Става въпрос за България и за българската култура, представена през различни знакови или по-периферни литературни явления, които правят канона, класиката на българската литература“. Това заяви проф. д-р Любка Липчева – ръководител на екипа, създал литературния атлас с название „Живописна България“.

Тя уточни, че екипът се е осмелил да посегне към  заглавието, дадено от Иван Вазов. „В началото, когато формирахме този международен екип, се натъкнахме на факта, че на всичките 9 езика, с които работим – френски, немски, английски, полски, словенски, гръцки, руски и т.н., преводът на метафората „живописна“ носи известна носталгичност и идиличност. Мнозина от колегите от десетте университета, с които работим, попитаха дали не може да намерим по-модерен вариант. Постепенно обаче се убедихме, че няма нищо по-модерно от това, което е избрал Вазов като „сводно“ понятие за писаните от него в продължение на  почти четири десетилетия от 1882 до 1921 година  пътеписи. „Живописна България“ е първият опит за цялостна литературна картография“.

Като аргумент за модерността на понятието, проф. Липчева, подчерта, че „живопис“ при Вазов е нещо много по-интересно и динамично от „красота“, защото обединява в себе си разбирането за пъстрота на гледните точки, пъстрота на ценностните системи, пъстрота на визиите за България, българското и българската култура. Именно върху това международният екип е искал да бъде поставен акцентът. Заглавието обединява множество гледни точки, идващи извън българския контекст към България и българската литература.

„Пътешествениците“ в литературните маршрути са екипи от 10 големи университетски центъра, работещи по проекта. ПУ „Паисий Хилендарски“, който е организатор на академичната програма „Живописна програма“ и който изнася тежестта по изграждането на огромната онлайн платформа, съдържаща всички маршрути в тяната цялост. А атласът, като книжно тяло, е своеобразният портал към онова, което читателите могат да открият  в интернет-формата на академичната програма. Останалите работещи по проекта университети, са  СУ „Климент Охридски“, Атинският, Варшавският, Люблянският, Виенският, Санкт Петербургският, Университетът във Венеция, Хайделбергският, откъдето е и вторият научен ръководител на проекта – проф. Благовест Златанов, Страсбургският университет.

По думите на проф. Липчева, при създаването на литературните маршрути ръководителите са имали пълната свобода да изберат състава и нивото на екипите си. В центъра са специалностите, свързани с българистиката. Екипите са имали и свободата да изберат през какъв тип маршрут и през какви литературни факти, почерци и текстове ще прокарат българската култура. А водещ принцип при създаването на маршрутите и било любопитството към темите.

„Когато оценим зрънцата в литературата, се оказва, че имаме изключително много. Сферата на културата по това се отличава от света на природното, че тук копането, поливането, обгрижването трябва да е активно и непрекъснато!“.

Чуйте повече от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12