Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

24 май е достойна дата за национален празник

Михаил Вешим
Снимка: БГНЕС

Почти всяка година по това време в България възниква дебат затова дали 24 май да стане национален празник на страната, вместо 3 март. Този път предложението дойде от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, която ще внесе предложение за промяна в Кодекса на труда, с които 24 май да бъде обявен за национален празник на България. Срещу едно такова предложение се обявиха от „Възраждане“. От „Продължаваме промяната“ също казаха, че 24 май трябва да остане официален празник, а 3 март – национален.

Има ли реална необходимост от такава промяна?

„Тази година този дебат има по-различен контекст. От една страна – заради случващото се в Украйна. Другото е, че ГЕРБ са опозиционна партия и по всякакъв начин гледат да трупат точки. Приемам това предложение като популизъм от страна на ГЕРБ. Бяха 12 години на власт. През тези дванайсет години да бяха се сетили да направят 24 май национален празник. Имаха парламентарно мнозинство, и всички тези неща. А какво наследство културно остави ГЕРБ?“, каза Михаил Вешим, главен редактор на вестник „Стършел“.

24 май е достоен ден за национален празник на България

Вешим обаче попита – достойни ли сме за този празник? Според него няма еднозначен този отговор. Духът на българския народ боледува, смята още главния редактор на вестник „Стършел“.

„Въпреки тази външна показност – да носим цвета, да се съберем пред Библиотеката, да покажем, че духовността не ни е напуснала, тя ни напуска“, каза още Михаил Вешим.

Цялото интервю с Михаил Вешим можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28