Инж. Даниела Бакларова обясни, че причините за повишено съдържание на манган в питейните води на Брестовица са две. Първата е наличие на манганосъдържащи минерали в колектора на подземните води.
И втората, по-вероятна причина, е взаимодействието на подземните води в режим на експлоатация на водовземните съоръжения от ПС „Брестовица – Кадиево“ с водите на р. Въча в участъка на образувалия се в непосредствена близост остров, разделящ реката на две. Там се задържат отпадъци, паднали дървета, предполагащи развитие на гнилостни процеси и натрупване на утайки, съдържащи манган.
Затова единственото решение е ВиК да изгради пречиствателна станция.
Проблемът със замърсяването с манган на реките Марица и Въча е изследван още 70 - те години на миналия век в няколко града и затова се стигало до ликвидиране на кладенци, с цел да се реши мангановото замърсяване на водовземните съоръжения, водоснабдяващи Пловдив, изградени в терасните отложения на р. Марица.
Кметът на с. Кадиево заяви, че нито тя, нито сдружението за Брестовица са били поканени на днешната среща. Освен това отрече, че общината не почиства отводнителните шахти и затова се наводнява пространството под моста.
Преди две години ВиК-Пловдив създаде експертна комисия, която да разкрие откъде идва замърсяването с манган на питейната вода на Брестовица. Комисията още тогава излезе със становище, че е необходимо да бъдат направени три дублажа в съществуващата водоснабдитлна зона на Брестовица при река Въча до землището на село Кадиево. Това припомни пред Радио Пловдив говорителят на ВиК-Пловдив Антон Гълъбов. Той подчерта, че водното дружество подава чиста вода към Брестовица, но във водопроводните тръби има наслоен манган. При авария манганът се отделя от тръбите, а не от водоизточника.
Трайното решение на проблема е цялостна подмяна на водопроводната система на Брестовица. Това обаче може да стане само с финансиране от държавата, тъй като не е по силите нито на Водното дружество в Пловдив, нито на община „Родопи“, категоричен е Антон Гълъбов.
Той коментира и позицията на МВЕЦ-Кадиево, че единственото решение е ВиК да изгради пречиствателна станция. По думите на Антон Гълъбов това не е устойчиво и трайно, а временно решение и освен това не е рентабилно. Това би струвало над половин милион лева, с които ВиК-Пловдив не разполага, категоричен е Антон Гълъбов.
Да чуем още от разговора с него:
Почетен знак на президента на Република България е връчен на БНР с постановление на държавния глава по повод 90-годишнината на БНР и във връзка с последователно изпълняваната обществено значима мисия и цялостния му принос във формирането и утвърждаването на съвременния облик и авторитет в национален и световен мащаб на българската журналистика и..
На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Големият приз "Сирак Скитник" отиде в ръцете на Цвети Радева , която е водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма "Хоризонт". Наградата връчи вицепрезидентът Илияна Йотова. Видеокастът "Говори..." с наградата за..
Мъж е починал зад волана, докато е шофирал през прохода Превала в посока Смолян. Трагедията се разиграла днес около 14:00 часа. Мъжът с джипа е трябвало да вземе десен завой на около километър преди върха на прохода, но колата продължила към канавката. След като е изправил завоя джипът се е озовал над стената на канавката. За инцидента е подаден..
Днес се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. От 14.00 до 16.30 часа ще има специално предаване на всички програми на националното радио. По традиция празникът ще бъде отбелязан с тържествена церемония по..
Нов председател на Адвокатската колегия в Пловдив избират днес пловдивските адвокати. За поста се борят двама адвокати – Пламен Бонев и Ганчо Толев. Общото събрание започва в 10 часа в Аграрния университет, а утре продължава в сградата на Адвокатската колегия. Новият председател ще има мандат от три години.