Коментарът й дойде във връзка с предложението на Настимир Ананиев за сливане на общините с цел подобряване стандарта на живот на гражданите, даване на повече правомощия на общините, както и въвеждане на мандатност на кметовете и общинските съветници.
„Това е една от най-сериозните реформи, която трябва да се проведе. При сливането само на една или две общини ние няма да постигнем нищо добро за местните общности, ако това не е придружено с финансова децентрализация.
Ще ви дам един много прост пример с районните кметове, когато бяха направени изборни, т.е. не да се назначават, а да се избират от хората. Те обаче без да имат самостоятелен бюджет, с който да отговорят на очакванията на своите избиратели в районите, останаха същите зависими чиновници спрямо избирателите си.
Затова, когато говорим за окрупняване на общини, то трябва да си дадем сметка, че това трябва да мине през сериозен процес на децентрализация. Представете си ако към Пловдив дойдат още две общини, но без община Пловдив да има повече финансови правомощия, повече административна децентрализация – няма да се постигне нищо различно като качество на живот на местната общност“, аргументира се Дани Каназирева.
Според нея въвеждането на мандатност на общинските съветници и кметовете, която предлага Настимир Ананиев, не може да се случи без констуционни промени. Причината е, че в конституцията на Р България е записано, че мандатност има само президентът.
„Това са нахвърляни промени, които нито ще постигнат резултат, нито са облечени компетентно, нито са изготвени с разбираем прочит на законодателството“, каза Каназирева. Тя допълни още, че те може би са направени в контекста на местните избори и по-лесното им печелене.
За актуализацията на бюджета, която предстои, Каназирева коментира, че предложените мерки за овладяване на инфлацията са закъснели и не ясни. „Това, което става ясно е, че ще задлъжнеем с още 10 млрд. лв. С актуализацията на бюджета страната се вкарва в дългова спирала и трайно натрупване на дефицити“, обясни Каназирева.
Според нея се спекулира с пенсиите, защото по думите й реалното увеличение ще около 4%.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..