Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ТУ монтира суперинтелигентна "пасарелка", която следи трафика

2/3 от камионите, които минават през Пловдив са претоварени, показват данните от лабораторията „Интелигентни транспортни системи“ на Техническия университет. 

Тя бе официално открита днес може да бъде предоставена по законоустановения начин на полицията или общинския център за управление на трафика за генериране на оптимални решения. 

Системата е известна като пасарелка  и е монтирана пред втори корпус на  на бул. „Санкт Петербург“.  

Функциите на разработката са управление на трафика, чрез обработка на данните за брой на превозните средства, техните габарити, тегло и  скорост.  Има камери, които четат номерата на автомобилите и показват външния им вид. 

В асфалта са вкопани индуктивни сензори, които засичат скоростта и дават старт на камерите, както и сензори за тегло, измерващи натоварването на осите и на цялото превозно средство. Има и сензори, измерващи геометричните размери на превозните средства – ширина, дължина, височина. Цялата система е много сложна, защото обобщава информация от 3 вида сензори за тегло, 3 вида камери, има и метеорологична станция, измерваща температура, влажност, скорост и посока на вятъра, дебелина на водния филм върху асфалта, точка на замръзване, точка на оросяване, валежи, видимост, посочи ръководителят на лабораторията проф. д-р Гриша Спасов.

Само за месец май са преминали през 14-те входно- изходни магистрали на Пловдив са приминали близо 2 милиона и 500 хилядипровозно средства, посочи зам.- директорът на МВР в Пловдив Васил Костадинови  и изрази надежда, че технологията ще подпомогне контрола на трафика.

Финансирането на разработката е по договор BG05M2OP001-1.002-0023-C01 на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж „2014-2020“. Събитието е част от дейностите по проект BG05M2OP001-1.002-0023 Център за компетентност "Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии", финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Строят на инженеринг спортна зала на ЕГ "Пловдив" за 12 млн. лв.

Обществена поръчка за мултифункционална зала на ЕГ „Пловдив“ обяви общината.  Тя е на стойност 12 млн. лева, като цената е за проектиране, изграждане и надзор. Заданието включва проектиране и изграждане на залата с пристройка с обслужващи помещения, лекоатлетическа писта с полиуретанова настилка, футболен терен с омекотяваща подложка и..

публикувано на 11.09.25 в 16:43

Новата "Детска ясла на мечтите" отвори врати

Кметът на Пловдив Костадин Димитров, предшественикът му Здравко Димитров и районният кмет на „Централен“ Георги Стаменов прерязаха лентата на новата детска ясла в квартал „Съдийски“. На откриването присъстваха заместник - кметовете Владимир Темелков, Николай Бухалов и Хакъ Сакъбов. Сградата е на стойност близо 3 милиона лева и в нея ще се..

обновено на 11.09.25 в 14:14

Ремонтът на Хуманитарната гимназия е по график, напрежението е политическо

През следващата седмица Община Пловдив ще организира специално посещение на родители в Хуманитарната гимназия „Свети свети Кирил и Методий“, където продължават ремонтните дейности. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров, който уточни, че целта е да стане ясно какви са конструктивните особености на сградата, а строителите и Община Пловдив да..

обновено на 11.09.25 в 14:14

Златното съкровище се завръща в Панагюрище за седмица

От 16 септември до 23 октомври жителите и гостите на Панагюрище ще могат да видят оригинала на Панагюрското златно съкровище в зала „Трезор“ на Историческия музей, съобщиха от културната институция. Последно съкровището беше в Панагюрище през август миналата година. Деветте съда ще бъдат изложени в специално изградена зала, създадена с дарителски..

публикувано на 11.09.25 в 14:12

Мечка си направи нощна разходка по улица в Доспат

Мечка е заснета от камера да се разхожда по улица в Доспат. Това се вижда на скрийншот от видео пред къщата на Валентин Ашиков на улица „Георги С. Раковски". Мечката е със средна големина. Камерата е уловила животното в 03:00 часа посред нощ пред къщата на Ашиков. През последните години сме нямали движение на мечки в района, това е първата, която се..

публикувано на 11.09.25 в 14:05