"Бюджетът е инструментът, чрез който Правителството може да прекарва своите политики. Няма как да управляватте финансите в една държава, без да налагате съответните стимули и санкции, а бюджетът е именно този инструмент", заяви финансовият анализатор доц. Григор Сарийски от Икономическия институт към БАН.
Той подчерта, че засега не е ясно кои обаче са "социалните мерки", които се очаква да бъдат подкрепени от партньорите в Парламента. Като аргумент той уточни, че намаляването на ДДС върху разходите за отопление не е социална мярка, защото, ако някой отоплява апартамент с 6 стаи, а друг - гарсониера и намалението е общо за ДДС, по-заможният получава по-голяма облага и така се губи социалният елемент на бюджета.
"България е единствената страна в ЕС, която не е предвидила в своите фискални стимули т.н. дискреция, т.е. парите се раздават на калпак и голяма част от тях отиват при хората, които нямат нужда и това води до увеличение на инфлацията. Въпреки че се говори, че мерките са антиинфлационни, те всъщност са проинфлационни".
Доц. Сарийски подчерта още, че в предложението за актуализация на Бюджета се предвижда около 1 млрд от допълнителните приходи да дойдат от т.н. дарения и помощи като аванс по Плана за въстановяване. За целта България трябва да предприеме изменения в няколко десетки нормативни законови актове. Тези промени в болшинството си обаче изобщо нямат отношение към социалните мерки, а се отнасят до закони, които са свързани с бизнеса.
"Ако ще се подкрепят само социалните мерки, тези закони ще се подкрепят ли? Там става въпрос за пари, за които между министерствата ще има спор кой да получи по-голям дял. Трудно ми е да си представя, че една актуализация на бюджета ще мине и виждам наченки за евентуална атомизация на Парламента и пристъпване към следващи избори. В такава ситуация да се говори за актуализация на бюджета, не е особено реалистично".
Чуйте повече от звуковия файл:
Линеен ускорител за лечение на онкологични заболявания от най-ново поколение, ръководен от изкуствен интелект, ще бъде представен на научен семинар в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Това се случва в навечерието на Международния ден на медицинската физика - 7 ноември, съобщи доц. Тодорка Димитрова от Физико-технологичния факултет на..
По решение на ЦИК прокуратурата ще проверява 7 секции в цялата страна, в които има разминаване между това, което се чува при броенето на бюлетините от видеозаписа и това, което е вписано в протокола с резултатите. Една от тези секции е 55- та в Пловдив, която се е помещавала в Гимназията по транспорт в район „Източен“. В нея на записа от..
"Не смятам, че изборите в Америка имат отношение към нас, защото сме прекалено дребни и сме се вгледали в пъпа си, като мислим, че светът се интересува от нас. Смяната на президента в САЩ с републиканеца Тръмп обаче ще има отношение към световната икономика и икономическата политика в света, както и към двете войни - в Украйна и в Ивицата Газа. Спрямо..
След големите избори в света тази сутрин приключи и битката за Белия дом, които всички чакаха. Някои са изненадани, други не, но по- важното е какво ще се случи в новия мандат на Доналд Тръмп за американците и в тяхната глобална политика. Отвъдокеанският полъх се чака да промени и ситуацията у нас, защото според част от наблюдателите и политиците,..
Държавата спешно да се намеси за решаване на проблема в Стамболийски, където от януари догодина заводът „Монди“ прекратява дейността си. За това настояват от КТ „Подкрепа“ в Пловдив и изискват намеса на най – високо ниво – министър-председател, парламент, президент, политически формации. Необходимо е да бъде осигурен друг стратегически..