"Бюджетът е инструментът, чрез който Правителството може да прекарва своите политики. Няма как да управляватте финансите в една държава, без да налагате съответните стимули и санкции, а бюджетът е именно този инструмент", заяви финансовият анализатор доц. Григор Сарийски от Икономическия институт към БАН.
Той подчерта, че засега не е ясно кои обаче са "социалните мерки", които се очаква да бъдат подкрепени от партньорите в Парламента. Като аргумент той уточни, че намаляването на ДДС върху разходите за отопление не е социална мярка, защото, ако някой отоплява апартамент с 6 стаи, а друг - гарсониера и намалението е общо за ДДС, по-заможният получава по-голяма облага и така се губи социалният елемент на бюджета.
"България е единствената страна в ЕС, която не е предвидила в своите фискални стимули т.н. дискреция, т.е. парите се раздават на калпак и голяма част от тях отиват при хората, които нямат нужда и това води до увеличение на инфлацията. Въпреки че се говори, че мерките са антиинфлационни, те всъщност са проинфлационни".
Доц. Сарийски подчерта още, че в предложението за актуализация на Бюджета се предвижда около 1 млрд от допълнителните приходи да дойдат от т.н. дарения и помощи като аванс по Плана за въстановяване. За целта България трябва да предприеме изменения в няколко десетки нормативни законови актове. Тези промени в болшинството си обаче изобщо нямат отношение към социалните мерки, а се отнасят до закони, които са свързани с бизнеса.
"Ако ще се подкрепят само социалните мерки, тези закони ще се подкрепят ли? Там става въпрос за пари, за които между министерствата ще има спор кой да получи по-голям дял. Трудно ми е да си представя, че една актуализация на бюджета ще мине и виждам наченки за евентуална атомизация на Парламента и пристъпване към следващи избори. В такава ситуация да се говори за актуализация на бюджета, не е особено реалистично".
Чуйте повече от звуковия файл:
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..