Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако не се сформира кабинет с първия мандат, следват избори

Има някакъв шанс първият мандат да е успешен, от моя гледна точка това е единственият шанс да се сформира правителство в този парламент. Това заяви в интервю за програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът доц. Даниел Смилов

Според него стигне ли се втори или трети мандат, почти сигурно е, че той няма да се реализира и ще вървим към предсрочни избори. 

"Явно "Продължаваме промяната" ще търси подкрепа от отделни депутати, от ИТН най-вече, затова казвам, че има някакъв шанс за подкрепа, но поне на мен не ми изглежда много висока. Затова, от моя гледна точка, по-вероятни остават предсрочните парламентарни избори", коментира политологът.

По думите му, такива избори са излишни, защото най-вероятно ще доведат до сериозно фрагментиран парламент, който няма да е по-лесен за съставяне на правителство. 

"Тук трябва да се запитаме тези, които инициираха и изпълниха свалянето на правителството, какво точно са имали предвид и какъв позитивен сценарий са преследвали. Очевидно това мнозинство, което свали правителството, не иска да състави ново, нито е направило заявка да управлява", посочи Смилов.

Той изброи важните закони, които трябва да се свършат спешно - актуализацията на бюджета, законите, свързани с евросредствата и тяхното изразходване и др. 

"Не е ясно какво следва, а да не говорим, че аргументите, с които свалиха правителството се оказаха фалшиви, особено тези за Македония", каза Даниел Смилов. 

Той не се ангажира да прогнозира кой би спечелил при предсрочни избори, но очаква фрагментиран парламент, който няма състави лесно правителство. 

"Има обаче важни фактори, които трябва да се вземат под внимание. Видяхме доста сериозни спонтанни митинги в подкрепа на кабинета след свалянето му, които ако нараснат, партии като ПП и ДБ могат да разчитат на добър резултат. Ако това не стане, ще надделеят други сили - ГЕРБ, ДПС, русофилски или путинофилски партии", коментира политологът. 

 "Нека Кирил Петков да опита да състави правителство, да се проведат сондажи, не виждам защо да се отказва", каза той.

Смилов не се ангажира с анализ на 6-месечната работа на кабинета "Петков", но припомни негови успехи като преодоляване на газовата зависимост. 

Цялото интервю на Яница Марова с Даниел Смилов е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49