Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В бюджета няма заложени реформи

"Добрата новина е, че народните представители разбраха, че не могат да не изплатят компенсации на бизнеса за високата цена на тока. Въпреки че предложението беше да се изплати на 100% цената над 200 лв, което означава  гарантирана цена 200 лв за мегават за електроенергия, сега виждаме 250 лв цена за бизнеса и само 80 компенсация над тази граница. Това означавма, че тези разходи ще бъдат включени в цените на разходите и услугите". Това подчерта Ваня Григорова - икономически съветник на КТ "Подкрепа". 

По думите й, все пак има добра новина -  има компенсации, но и не толкова добра - техният размер е по-малък от предварително заложения. Ако стоката, която произвежда конкретното предприятие е насочена към външните пазари обаче пъскъпването за крайния потребител в страната няма да се усети. 

Григорова подчерта, че изплащането на пенсиите не трябва да води  до увеличаване на данъците. "Увеличение на данъците трябва да има, но поради други причини. Това,  което сега се прави в областта на пенсиите означава допълнителен трансфер от Държавния бюджет към бюджета на Националния осигурителен институт. Тези средства обаче би следвало да са акумулирани. Когато се увеличават цените, това означава и увеличени приходи в държавната хазна и именно оттам би трябвало да дойде този трансфер".

Григорова бе категорична, че увеличението на пенсиите е трябвало да бъде придружено с увеличаване на минималните  осигурителни доходи и  значително -- на максималния осигурителен доход.  Това би довело до възможността на осигурителната система сама да акумулира средства, без те да идват от нашите данъци.

Двете групи, които ще усетят в някаква степен облекченията на така приетия бюджет са пенсионерите и работещите родители на деца под 18 г. Всичко останало е по-скоро палиативно.

В бюджета няма никакви реформи. В него няма заложени мерки, които да се борят значимо с кризата. В хода на дебатите в НС за парите в хазната на държавата, темата се е превърнала в предизборна. 

"Това е парламентарната демокрация - всяка партия лобира за интересите на отделни граждани така, че при избори да бъде припозната от тях в последствие. Но това е и диагноза за управлението и по-точно, че няма генерална грижа за населението и мисъл как да бъде облекчен животът на всички, а се дава само на този, който вика най-силно".

Интервюто - звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

КС за пръв път отваря кутията на Пандора за работата на ЦИК

ЦИК трябва днес да изпрати на КС резулатите от повторното въвеждане на резултата от праламентарния вот в 2204 секции, които бяха проверени. В почти половината от тях са открити грешки, а в 7 секции  въобще липсват бюлетини, затова резултатите там са нулеви. В същото време стана ясно, че грешки са допускали и самите вещи лица, броили провторно, а КС..

публикувано на 10.03.25 в 17:07

Проект за Градска железница на Пловдив няма!

След седеммесечно забавяне вече е пусната обществената поръчка за изграждане на градска железница в Пловдив.  Това съобщи вчера при поседещието си в града под тепетата съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев. " И се надяваме все пак да бъде избран изпълнител, да се проектира, а също и да се построи.  Знаете, че по Плана за възстановяване има..

публикувано на 10.03.25 в 16:26

Основните партии са виновни за възхода на Джорджеску

"Снощи положението в Букурещ беше наистина доста нпрегнато. Още от сутринта се бяха събрали протестиращи в подкрепа на Калин Джорджеску пред Централното избирателно бюро ( еквивалент на ЦИК в Румъния). Вечерта те достигнаха над 1000 души", каза за Радио Пловдив  Стилиян Деянов, журналист, преводач и писател, който близо 20 години живее в Румъния...

публикувано на 10.03.25 в 16:10

Пловдив почете 82 години от спасяването на българските евреи

Десетки потомци на спасените български евреи в Пловдив присъстваха на церемонията по повод 82-та годишнина от спасяването им.  Пред Паметника на благодарността до Дома на младоженците за поредна година председателят на пловдивското дружество „Шалом“ Светозар Калев припомни историята за онзи мрачен 10 март през 1943 година. Тогава пловдивските..

публикувано на 10.03.25 в 11:56

Откриваме късно бъбречните заболявания с риск за увреждане

Близо 100 души с различни оплаквания потърсиха консултация при безплатните профилактични прегледи за бъбречни заболявания в УМБАЛ "Пловдив" . Те се проведоха в последната седмица на февруари. Поводът беше втората седмица на март, в която се отбелязва Световният ден за борба с бъбречните заболявания.   Кампанията е продиктувана и от..

публикувано на 10.03.25 в 11:19