Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Газ ще има, но въпросът е на каква цена

"Не бих казал, че през следващите месеци е възможно да останем без газ. При всички положения газ ще има, но на много висока цена". Това заяви енергийният експерт и бивш заместник-министър на енергетиката Явор Куюмджиев.

Като аргумент той посочи динамичната ситуация в света и в Европа, в която над 40% от потреблението се осигурява от Русия.

 "На Балканския полуостров в момента няма много големи източници на газ, освен т.н. Трансанадолска тръба, по която върви азерски газ и терминалът в Ревитуса, като от тези два източника могат да влизат определени максимални количества газ. Разбира се, Балканският полуостров има връзка и с т.н. Трансбалкански газопровод, по който идваше газ от Русия и Украйна, както и т.н. Турски поток, но по тях друг газ, освен руски, няма откъде да дойде."

Куюмджиев бе категоричен, че докато руски газ тече през Турски поток на  територията на България към Гърция, няма как по единствената тръба да тече обратно американски или азерски газ.

 "Да, на границата между Кулата и Сирокастро има раздвояване на тръбата с два различни компресора, като единият тласка  газа в посока Север - Юг, а другият - посока Юг - Север, но от двете страни газът  влиза отново в една тръба. И ако за Гърция тече руски газ през територията на България, физически не е възможно да тече обратно. Същото важи и за турско-българската граница, когато по Турски поток, който влиза директно в България, тече руски газ и обратно - към Турция се завърта и влиза руският газ в Турция, няма как от Турция да влиза друг газ. А законодателството в Турция налага на Турската газова компания да си закупува  газа и да го препродава, т.е. ние не можем да си разтоварим нашите танкери в Турция."

Куюмджиев обаче подчерта, че трябва да се прави разграничение между физическия транспорт на газа и договорните отношения, които сочат, че теоретично можем да купуваме  газ и от Австралия, но въпросът е на каква цена.

Договорите са търговска тайна и трудно може да се каже с колко прекупуването на руския газ от други държави оскъпява цената му. "Нашият договор с "Газпром" например, е с около 20% по-евтин от този - на гърците. А теорията, че американският газ бил по-евтин, не работи."

По думите на Куюмджиев, поисканото от КЕВР увеличение на газа  е дори занижено. "Винаги, когато цените на пазарите на енергията в последните десетина години станат по-високи, през КЕВР се оказва политически натиск цените да бъдат задържани, за да се изпълняват социални функции и да не станат големи вълнения. Това обаче се случва за сметка на енергийните дружества - "Булгаргаз" и НЕК и се е стигало до намаление на цените. В тази ситуация обаче това е невъзможно Това означава, че ситуацията на "Булгаргаз"  ще продължава да се влошава и че тя е пред фалит." 

Решението на проблема трябва да се търси в национално отговорното отношение към него, защото газът има цена. "Предложената схема от "Газпром" бе одобрена в някаква степен от ЕК и  всички страни, освен България, Полша, Холандия и Дания, я изпълняват. Дори и да се плаща в рубли, какво от това?!"

Диверсификация не означава отказ от едно от трасетата и от един източник, а означава много трасета и много източници. 

"Да с пускането на интерконектора в Гърция България сложи край на руския монопол, само че този интерконектор има смисъл, само когато заработи терминалът в Александруполис и тогавав ще могат да пристигат и други количества природен втечнен газ.  Остава въпросът обаче какви са тези източници, откъде ще дойдат, на каква цена и т.н.  В момента има достатъчно газ по света за потреблението, което съществува. Ако трябва ние  като европейци, да се откажем от най-големия си близък източник, този газ ще отиде в далечния Изток, а при нас ще дойде австралийски, африкански и т.н. А това, за да се случи,  трябва да се построят стотици нови кораби, десетки нови терминали за втечняване на газ, за да се пренасочат потоците с огромни инвестиции за 5, 10, 15 години и тогава може да не вземем и една молекула руски газ. Всичко е въпрос на цени". 


Цялото интервю - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ако днес изядем двойно, а утре - нищо, всичко е наред!

Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот.  По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...

публикувано на 08.01.25 в 17:47
Иван Стоянов - зам.-кмет на община Пловдив

Без лъв и тигър в Зоопарка на Пловдив...когато го има

От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия.  "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..

публикувано на 08.01.25 в 17:13

Нови избори ще дадат от същото по много

Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..

публикувано на 08.01.25 в 16:48

Бездействие и абсурди увеличават броя на енергийно бедните

Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..

публикувано на 08.01.25 в 15:17

350 000 лева влагат във втория STEM център на ЕГ "Иван Вазов"

В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година.  Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата.  Общата стойност на проекта ще бъде..

обновено на 08.01.25 в 11:01