Стана ясно, че част от историческите формулировки за някои личности вече са залегнали в двустранния протокол между Северна Македония и България още през 2019. Сега на ход са политиците, като и двете правителства трябва да приемат предложението.
Детайлите на постигнатия консенсус коментира доц. Наум Кайчев, който е съпредседател на съвместната историческа комисия, в предаването "Точно днес" с водещ Яница Марова.
"Това са наши предложения, които приехме през 2019 година, след което те бяха утвърдени на държавно равнище през юни 2019 година. Те бяха приети и от двете страни - както в София, така и в Скопие. Обяснявам тези подробности, за да се разбере, че става дума за окончателно потвърдени решения, които сега трябва да се приложат и изпълнят. Институциите - правителствата и министерствата на образованието на двете страни следва да започнат да изпълняват тези наши решения. Те са в две насоки. Първо - в областта на съвместното честване на исторически личности от нашето Средновековие и второ- препоръките за редакция на учебниците по история - за 5-и клас при нас и 6-о отделение при тях " - обясни доц. Кайчев.
Що се касае до срока за редакция на учебниците- то е до септември 2024 година, посочи съпредседателят на съвместната историческа комисия. Промените са дело на историци и специалисти от министерствата.
" Политиците са от водещите лица при чествания на празниците и би следвало да се съобразяват с приетите формулировки. По отношение на заседанията на нашата историческа комисия, очакваме следващото заседание да е в средата на септември. Продължаваме да обсъждаме предложения за важни личности и промените по учебниците. Една от символните фигури, върху която се натрупаха много страсти от страна на северномакедонското общество, е Гоце Делчев. И в посления протокол е записано, че следва да продължим да работим по темата за него и други исторически личности. Не мога да прогнозирам в каква посока ще се реши.
Аргументите от страна на Северна Македония са, че независимо, че той ясно се е декларирал за българин, то той бил част от македонската идентичност и няма как да това да се промени. Другата популярна трактовка, която битува е, че обстоятелствата били такива, че той се е декларирал за българин, защото имал изгода от това. Някакви популистки, неверни и обидни за самия Гоце Делчев внушения се правят в публичното пространство. Тази атмосфера, която е извън научна, няма как да не се отрази и на нашата работа. Ще направим всичко възможно, за да имаме прогрес. Езикът на омразата и страстите в Северна Македония са нагнетени, поради което антибългарското говорене е ярко изразено. Би следвало то да се наблюдава, да се мониторира от страна на нашето правителство и неправителствени организации" - каза в разговора с Яница Марова доц. Наум Кайчев.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..