"От днес подновихме разкопките на селищна могила "Юнаците", средствата са осигурени от Министерство на културата", това съобщи за Радио Пловдив гл. ас. д-р Камен Бояджиев, от Националния археологически институт с музей към БАН, ръководител на проучванията.
Д-р Бояджиев съобщи, че първите за годината разкопки са осъществени от 10 юли до 6 август със средства от РИМ - Пазарджик и фондация "Балканско наследство". От музея са отпуснали над 6000 лв., от неправителствената организация 5000 лв. за работа с доброволци и студенти.
След известно забавяне министерството финансира работата на екипа с 40 000 лева. Разкопките ще продължат до средата на септември и се очаква да бъдат проучени две постройки от каменно-медната епоха. В едната има открито зърнохранилище и още няколко съоръжения, чието проучване предстои, както и много фрагментирани керамични съдове.
Паралелно се прави и сондаж до могилата, където се изследва по-ранно обитаване. Датировката на пластовете там е от финала на VІ и първата половина на V хилядолетие пр.Хр.; или от около 5000 до 4500 години пр.Хр. (краят на неолита и първата половина на каменно-медната епоха).
От първите находки тази година e шило от мед, което дава данни за началото на използването на металите през каменно-медната епоха.
Открити са и фрагменти от накити, антропоморфни фигурки, прешлени за вретено и сечива.
Припомняме, че в България това е единственият обект отпреди повече от 6000 години, които се проучва и извън селищната могила. В Юнаците бе открито най-старото злато, с което могилата стана известна в археологическата наука у нас и в чужбина
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..
Следим археологическо лято 2021, за селищната могила Юнаците, проучванията там и новите открития, за разкопките, разговаряме с научния ръководител на екипа доц. Явор Бояджиев от Националния археологически институт с музей към БАН. Той започва 21-и сезон на уникалния обект, с финансиране от 41 000 лева - от Министерство на културата и от Регионалния..