Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подновиха разкопките на селищна могила "Юнаците"

Археолозите проучват две постройки отпреди 5000 години пр. Хр.

"От днес подновихме разкопките на селищна могила "Юнаците", средствата са осигурени от Министерство на културата", това съобщи за Радио Пловдив гл. ас. д-р Камен Бояджиев, от Националния археологически институт с музей към БАН, ръководител на проучванията.

Д-р Бояджиев съобщи, че първите за годината разкопки са осъществени от 10 юли до 6 август със средства от РИМ - Пазарджик и фондация "Балканско наследство". От музея са отпуснали над 6000 лв., от неправителствената организация 5000 лв. за работа с доброволци и студенти. 

След известно забавяне министерството финансира работата на екипа с 40 000 лева. Разкопките ще продължат до средата на септември и се очаква да бъдат проучени две постройки от каменно-медната епоха. В едната има открито зърнохранилище и още няколко съоръжения, чието проучване предстои, както и много фрагментирани керамични съдове.

Паралелно се прави и сондаж до могилата, където се изследва по-ранно обитаване.  Датировката на пластовете там е от финала на VІ и първата половина на V хилядолетие пр.Хр.; или от около 5000 до 4500 години пр.Хр. (краят на неолита и първата половина на каменно-медната епоха).

От първите находки тази година e шило от мед, което дава данни за началото на използването на металите през каменно-медната епоха. 

Открити са и фрагменти от накити, антропоморфни фигурки, прешлени за вретено и сечива. 

Припомняме, че  в България това е единственият обект отпреди повече от 6000 години, които се проучва и извън селищната могила. В Юнаците бе открито най-старото злато, с което могилата стана известна в археологическата наука у нас и в чужбина



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изложбата "Рисунка" е в къща "Верен Стамболян"

Преподаватели от Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ - Пловдив  представят изложба „Рисунка“ в Къща „Верен Стамболян“, ул. „Кирил Нектариев“ 15 в Стария град. В експозицията със свои рисунки участват  Ангел Китипов, Антония Хайгърова, Диана Папазова, Димитър Келбечев, Илиана Манукова, Михаил Маламски, Панайот Панайотов,..

обновено на 05.11.24 в 07:05

Националният литературен музей в Хисаря с изложба за Иван Вазов

„Българийо, аз всичко тебе дадох…“: Националният литературен музей гостува в Хисаря с изложба за Иван Вазов . Експозиция с 20 документални пана, които проследяват житейската и творческа биография на Иван Вазов, ще бъде открита от директора на Националния литературен музей Атанас Капралов  днес, от 17:30 часа, в голямото фоайе на Народно..

публикувано на 05.11.24 в 07:04

Красимир Лозанов с новини от света на книгите

Поканихме  Красимир Лозанов в качеството му на литературен гид, който да ни въведе в най- актуалните събития от литературния свят и да представи заглавията на книгите, на които можем  да спрем вниманието си. Лозанов твърди на базата на  опита си в едно от най- големите български издателства че по някакъв странен парадокс успехите на авторите в..

публикувано на 04.11.24 в 17:50

Преге - предаване за света на книгите, 02 - 08 ноември

В предаването за книги на Радио Пловдив на 02.11.2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Тенеси Уилямс. Пиеси. 264 стр., тв. к. ок. 6А, Лист, 2024. Шерщин Екман. Вълчи бяг. 276 стр., ок. 5А, Знаци, 2024. Мануел де Педроло. Последен ход. 196 стл., ок. 4А, Ерго, 2024. Стив Бери...

публикувано на 04.11.24 в 10:16

"Експресии" на Лили Кючукова в галерия "Ромфея"

В галерия „Ромфея“ художничката Лили Кючукова открива изложба - живопис и рисунки. Експозицията е озаглавена „Експресии“. Авторката е завършила факултета по изобразително изкуство в университета „Св.св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Има над 30 самостоятелни изложби в България и в  чужбина. Творби на Лили Кючукова са собственост на..

публикувано на 04.11.24 в 09:32

Свързани новини

Юнаците разкриват нови тайни от халколита с уникална керамика

Следим археологическо лято 2021, за селищната могила Юнаците, проучванията там и новите открития, за разкопките, разговаряме с научния ръководител на екипа доц. Явор Бояджиев  от Националния археологически институт с музей към БАН. Той започва 21-и сезон на уникалния обект, с финансиране от 41 000 лева - от Министерство на културата и от Регионалния..

обновено на 05.08.21 в 11:29