Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 70 милиона лв. са щетите след пороя в Карловско

| обновено на 07.09.22 в 11:26

Щетите в Карловско след пороя са огромни, те надхвърлят 70 млн. лв., каза в ефира на Радио Пловдив кметът на общината д-р Емил Кабаиванов. Той ще участва в днешното заседание на правителството, на което се очаква да бъдат отпуснати финансови средства за възстановяване на пораженията в селата Богдан, Каравелово и Слатина.

Описанието на щетите продължава, но към момента те са наистина огромни, каза кметът. 

"Разрушени са 7 моста на общински пътища, 11 съоръжения към тях в населените места, напълно разрушени са коритата на 3 малки реки. 

340 къщи са наводнени, 6 са напълно разрушени, а 40 са много тежко пострадали и не могат да се обитават.

Около 150 хиляди квадратни метра е отнесената улична настилка, около 20 километра са повредените общински пътища. Поражения има по няколко детски градини, 2 училища, 3 читалища. Над 60 автомобила са в неизвестност, вероятно са затрупани под наноси и дървесина. 

Щетите по частните имоти са за над 30 - 40 милиона лева, а на инфраструктурата - между 40 и 50 милиона лева", посочи кметът на община Карлово.

Д-р Кабаиванов допълни, че се работи с всички сили пътищата и дворовете на хората да са проходими, да се възстановят електроснабдяването и водоснабдяването. 

"Близо 70 единици различна техника работи на терен, а вчера тук бяха 1500 доброволци от цялата страна да помагат в разчистването. Следващите 3 месеца ще има нужда всеки ден да работи техниката", посочи кметът.

Кабаиванов допълни, че 25 семейства от пострадалите къщи са настанени при роднини. За останалите се търсят различни начини за настаняване. 

"Вариантите са да се ремонтира общинска сграда, в която да бъдат настанени няколко семейства като в жилищен блок, да бъдат изградени временни постройки в дворовете на хората или те да бъдат настанени в хотел или ведомствена база за сметка на държавата", посочи кметът. 

Кой вариант ще се избере, ще се коментира днес на заседанието на служебното правителство.

В селата вече частично има ток и вода, но хората са предупредени да не пият вода от чешмите. Вземат се мерки и за дезинфекция на домовете, за да не плъзнат зарази.

"Проблем с водата има и в с. Христо Даново, където е скъсан довеждащ водопровод от Стара планина и там нещата също са сложни", допълни кметът на община Карлово.

Цялото интервю на Паолина Комсалова с д-р Емил Кабаиванов е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28